Tonkinese ırkı kedileri melez bir ırktır. Kanada ve Amerika ülkelerinde son derece popüler bir evcil hayvandır. Ev ortamına çabuk uyum sağlayabilen ve zeki bir kedi türü olması insanların ilgisini çekmesine sebep olmaktadır. Eğer siz de bu Tonkinese ırkından bir kedi sahiplenecekseniz bu kedinin özellikleri konusunda sizleri bilgilendirelim.

Temel Özellikleri

Kendilerine güvenmeleri en büyük özellikleri arasında yerini alır. Sıcakkanlı bir yapısı olan Tonkinese ırkının dışa dönük hareketli ve canlı bir tavrı vardır. sahiplerine karşı ise aşırı derecede sadıklardır. Aynı zamanda sahiplerine şefkat duyarlar.

Aynı zamanda Tonkinese ırkı kedilerinin duygusal bir yapısı vardır. Bu nedenle özellikle de sahipleri tarafından azarlanmaktan hoşlanmazlar. Ayrıca yalnız kalmak da en sevmediği şeyler arasındadır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Siyam kedileri gibi bir vücut yapısına sahiptirler. Ancak onlar kadar gelişmemiş zayıf bir kas yapısı vardır. Burun kıvrıklığı Tonkinese ırkı kedilerin en büyük karakteristik özellikleri arasında yer alır. Uzun bir kafa yapısı olan bu ırkın aynı zamanda kulakları da geniş ve uzundur. Patileri ve bacakları da son derece ince bir yapıdadır. Aynı zamanda en etkileyici özelliklerinden birisi de gözlerinin güzelliğidir.

Tüy Bakımı

Tüyleri genel itibariyle kısa bir yapıdadır. Bundan dolayı sürekli taranması gerekmez. Ancak bu ırkın kedilerinin sürekli banyo yaptırılması gerekir. Banyo sonrasında ise düzenli olarak tüy bakımını yapabilirsiniz. Bu en uygun durumdur.

Kökeni

Siyam kedisi ile Burmese kedisinin bir araya getirilip çiftleştirilmesi sonucunda oluşmuştur. Tonkinese ırkı kedileri ilk kez 1960 yıllarında ortaya çıkmıştır. Siyam kedileri gibi fiziksel özelliklere sahip olmalarının yanı sıra Burmese ırkı kedileri gibi atletik ve kıvrak bir yapıdadırlar. Britanya da son derece özel bir ırk olarak tanınır.