Spitz 

Spitz, aslında bir köpek cinsinden ziyade cinsler bütünüdür. Dünya’daki köpek ırklarının standartlarını belirleyen FCI kuruluşuna göre, Avrupa ve Asya Spitzleri olarak ele alınırlar. Bu yüzden Satılık Spitz yavru ilanlarıyla ilgilenenler öncelikle hangi türden bir köpek aldıklarından emin olmalılardır.

Temel Özellikleri

Avrupa Spitzlerini ele alırsak, Almancada sivri manasına geldiği için burun kısımları sivri olan köpekler olarak nitelendirilebiliriz. Kürklerinin sık olması ve kuyruğun geriye doğru kıvrılması da bu cinsin ayırt edici özellikleri arasında sıralanabilir.

Japon çoban köpeği olarak bilinen Akita da bir spitz cinsi olarak sayılabilir. Uzun kürklü ve kulakları sivri olan bu köpekler, iri ve güçlü köpeklerdendir.

Spitz kategorisi içinde en fazla tercih edilenlerden bir tanesi de Japon Spitz dene köpeklerdir ki en belirgin özellikleri açık renkli ve parlak tüyleridir. Dik bir duruşa sahip olan bu köpekler aile yaşantısına kolay uyum sağlamalarıyla bilinirler.

Akıllı ve kolay eğitilebilen bir köpek olduğu için satılık spitz ilanları insanların ilgisini daha çok çekmektedir. Ayrıca apartman hayatı için de uygundurlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Bu cinsin erkekleri 8-9 kg arasında ağırlığa sahip olabilirler ve yükseklikleri de ortalama 33 -35 cm arası değişir. Dişileri ise 28 – 30 cm arası yüksekliğe sahip olurken, ortama ağırlıkları 6-7 kg arasında seyreder.

Tüy Bakımı

Tüy bakımı konusunda haftada iki kez fırçalamanın yeterli olduğu cins, orta derecede tüy döken köpekler arasında yer alır. Ortalama 6 ayda bir banyo yapması yeterli olacaktır. Satılık Spitz arayışındakiler, çok zorlanmayacakları bir köpek sahibi olma yolunda ilerliyorlar denebilir.

Kökeni

Japon Spitzierinin kökeni konusundaki en yaygı iddia, Finlandiya kıyılarının meşhur köpeği olan Peat köpeğinin Japonya’da çiftleştirilmesi ile elde edildiğidir.