Tüysüz olmaları Sphynx ırkı kedilerin en büyük özelliklerindendir. Ancak yine de bu türde iki çiftin çiftleşmesi sonucunda tüylü yavrular da ortaya çıkabilir. Bu da son derece ilginç bir durumdur. Hareketli ve sahibine sadık olan Sphynx kedi ırkı ev ortamına da rahatlıkla uyum sağlar. İsterseniz sizlere Sphynx ırkının temel özelliklerini anlatalım.

Temel Özellikleri

Zeki bir kedi ırkı olan Sphynx kedileri aynı zamanda oyunculuklarıyla iyi bilinirler. Sahiplerine karşı da hem sadık hem de şefkatli olan bu kediler ev ortamına kolaylıkla uyum sağlarlar.

Son derece cana yakın ve girişimci bir temel özelliği olan Sphynx ırkı kedileri aynı zamanda ağır başlı olarak da gösterilir. Kedi ırkları arasındaki 3 tüysüz ırktan birisidir. Bu da bu ırkın en belirgin temel özelliğidir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Sphynx ırkı kedilerin vücutları kaslıdır. İnce bir görüntüye sahiptirler. Bunun sebebi ise tüysüz olmalarıdır. Ancak yine de vücutlarının belirli kısımlarında ince tüyleri vardır.

Bacakları orta uzunlukta olan bu kedilerin kuyrukları da bir hayli uzundur. Bu da Sphynx ırkının en temek fiziksel özellikleri arasında yerini alır.

Tüy Bakımı

Sphynx ırkı kedileri tüysüzdürler. Hatta bu tüysüz olmaları onları dış etkilere karşı daha dayanıksız olmalarına sebep olur. Ancak yine de tüy bakımı yapılmalıdır. Özel losyon ve kremler kullanılarak bu ırktaki kedilerin bakımları yapılır. Haftada bir kez de özel taraklarla vücutta tüy olan kısımlar tüyler taranır.

Kökeni

Sphynx ırkı ilk olarak Kanada ülkesinde ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise Amerika ve Hollanda ülkelerine gönderilerek dünya geneline yayılması sağlanmıştır.

Bu ırkın kedileri tüylü kedilerden tüysüz yavru kedilerin çoğaltılmasıyla oluşmuşlardır. Sphynx ırkı kedileri tamamen tüysüz olarak doğmazlar. Gelişimleri sırasında tüyleri dökülür.