Sibirya Kurdu 

Sibirya Kurdu ya da diğer adıyla Husky, görüntüsünün karizmasıyla anılan bir köpek cinsidir. Ancak bu görüntü bazı kişilerin korkmasına da yol açar. Çünkü özellikle yüzündeki ifade tehlikeli gibi görünür. Ayrıca gözlerinin rengi de bazı insanlar tarafından ürkütücü bulunur. Fakat özünde uysal bir hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Satılık Sibirya Kurdu yavru ilanlarına çok rağbet gösterilmesinin nedeni de budur.

Temel Özellikleri

Husky cinsi köpekler insanlarla arası çok iyi olan ve özellikle çocuklara karşı ayrı bir ilgi gösteren köpeklerden biridir. Çoğu Sibirya Kurdu havlamayı sevmez. Eğer bulunduğu ortamdan memnun ve herhangi bir sıkıntısı da yoksa aylarca havlamadan duran örnekleri vardır.

Soğuk yerlerde yaşamayı seven bu köpekler zamanla her yerde beslenmeye başlamıştır. Ancak bu köpeklerin sıcakla arasının hiç iyi olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle ev ortamında çok fazla bulunduklarında hareketsizleşmelerinin sebebi budur.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Satılık Sibirya Kurdu ilanları genellikle bu hayvanların görüntüsü üzerinden satış yapmayı amaçlayan kişiler tarafından verilir. Çünkü olukça etkileyici bir görünüme sahiptirler. Safkan Sibirya Kurtlarının gelişmiş olanları gerçekten de bir kurt görünümüne sahiptir.

Erkekleri 20 ila 25 kg arasında olur, dişilerindeyse ağırlık ortalaması bu rakamların 5 kg kadar altındadır. Erkeklerde boy 55 ila 60 cm arasında, dişilerde ise 50-54 cm arasındadır.

Tüy Bakımı

Sibirya Kurtlarında yılda iki kez tüy dökme dönemi olur ve yumuşak fırçalarla taranarak durum çözülür. Bu dönemler dışında ayrıca bir bakım gerektirmez.

Kökeni

Adından da anlaşılacağı gibi bu köpeklerin kökeni Sibirya’dır. Kızaklarla seyahat eden bölgenin insanları, bu köpeklerin gücünden yararlanmaktadır. -50 dereceye kadar dayanabildikleri bilinen bu köpeği beslemek isteyenler soğuk iklim köpeği olduğunu bilerek satılık Husky ilanlarını incelemelidir.