Shih Tzu

Küçük yapısının yanında, uzun ve kalın tüyleri ile dikkat çeken Shih Tzu cinsi köpekler, şirin bir görünüme sahiptir. Süs köpeği kategorisinde bulunan belirtilen hayvanlar, kısa boyları ve yuvarlak ayakları ile tanınırlar. Tüylü köpek seven bireylerin sahiplendikleri bu tür köpekler, evlerde rahat bir şekilde beslenebilirler. Üstelik Türkiye içerisinde de ilgi duyan bireylerin artmasından sonra, pek çok merkezde satılmaya başlamış durumdadır.

 • Satılık Shih Tzu yavru almak isteyen kişilerin, bakımlarını doğru bir şekilde yapabilmek adına köpek hakkında detaylı araştırma yapmaları önemlidir.
 • Soylu bir ırk olarak bilinen yukarıda belirtilen köpekler, doğal ortamlarında yetiştirilmediklerinde mutsuz olarak hırçın tavırlar sergileyebilirler.
 • Türkiye’de kasımpatı yüzlü köpek olarak da bilinen Shih Tzu cinsleri, çocukların bile rahatlıkla bakabilecekleri zahmet istemeyen hayvanlar arasındadır.

Temel Özellikleri

Shih Tzu türü köpeklerin, en temel özelliklerinden bir tanesi hızlı ve hareketli olmalarıdır. Tüylü ve küçük bir yapıya sahip olmalarına rağmen, koşmayı, atlamayı ve bol bol hareket yapmayı seven belirtilen hayvanlar, çocuklarla en iyi anlaşan cinslerden bir tanesidir.

 • Yavru bir Shih Tzu sahiplenmek isteyen kişinin, sabırlı bir şekilde düzenli eğitim vermesi, hayvanın daha uysal bir yapıya kavuşması adına önemlidir.
 • Tembellikten hoşlanan bu tip köpekler, kızdırıldıklarında ya da sinirlendirildiklerinde sahiplerini ısırabilirler.
 • Çok fazla oyuncu özelliğe sahip olan Shih Tzu köpekleri, sahiplerini birbirinden farklı şekillere girerek uzun bir süre eğlendirebilirler.
 • Diğer büyük köpeklere göre daha çok havlamayı seven belirtilen köpekler, ev ortamına adapte olma aşamasında zorluk çekebilirler.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Vücutlarında çok fazla tüy olan Shih Tzu köpekleri, bu nedenle olduğundan daha küçük görünebilirler. Küçük bir burun, minik ve sivri kulaklara sahip olan belirtilen cinsteki hayvanlar, simsiyah gözleri ile dikkat çekebilirler. Genel olarak suratlarının yuvarlak olması nedeniyle şirin bir yapıya sahiplerdir.

 • Genel görünümleri dışında Shih Tzu cinsi hayvanların, sırt kısımlarının uzun ve düz olduğu bilinir.
 • Kürkleri çift katmanlı ve yoğun olduğu için uzun süre sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde yaşayamazlar.
 • Belirtilen türdeki köpeklerin alın kısımlarının ve kuyruk bölgelerinin vücutlarının diğer noktalarına göre daha beyaz olduğu bilinir.
 • Saçlarının yüzlerinin ortasından toplanıyor olması ise Shih Tzu ırkının hem kadınlar hem de çocuklar tarafından çok fazla sevilmesine zemin hazırlar.

Tüy Bakımı

Tüy bakımı konusunda, belirtilen köpekler oldukça zahmetlidir. Tüyleri çok fazla uzun ve aynı zamanda yoğun olduğu için, haftada en az 2 kere düzgün bir şekilde taranması gerekir. Yumuşak ve seyrek kıllı bir fırça ile taranması, adı geçen hayvanın daha düzgün bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 • Düzenli yapılan tüy bakımları sırasında, köpek bakım yağları ya da besleyici diğer ürünler kullanılabilir.
 • Her gün en az yarım saatlik bir süre ile tüylerinin daha düzenli hale getirilmesi, Shih Tzu köpeklerinin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.
 • Saçları sıklıkla toplanan bu tür köpeklerin, derilerinde ve saç diplerinde problemler meydana gelmemesi için dikkatli hareket edilmesi gerekir. Daha hafif ve yumuşak bir toka ile saçlarının toplanması önemlidir.
 • Özellikle yaz aylarında, tüy bakımları zorlaştığı zamanlarda tıraş ettirilmesi, hem sahibi hem de köpek açısından daha avantajlıdır.
 • Yoğun tüy bulunduğu için adı geçen hayvanların göz çevrelerinin ve kulak kenarlarının her zaman temizlenmesi, bakımlarının en iyi şekilde yapılması gerekir.

Kökeni

Tibethan ve pekingese köpeklerinin çiftleştirilmesi ile birlikte elde edilen Shih Tzu cinsi hayvanlar, Çin’de üretilmiştir. Karma bir ırk olan belirtilen köpekler, Avrupa’ya ticaretin başlaması ile birlikte hem belirtilen bölgede hem de Amerika’da son derece popüler bir hale gelmiştir. 1930 yılında ilk kez İngiltere’ye gönderilen bu köpekler, Türkiye’de oldukça fazla oranda sahiplenilen cinslerden bir tanesidir.

 • İsmi geçen köpek hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, internette araştırma yapabilirler.
 • Shih Tzu ırkı ile günümüzde hala farklı ırktaki köpeklerin çiftleştiriliyor olması, görünümlerinin de zaman içerisinde değişmesine neden olabilir.
 • Budizm’e inanan bireylerin kutsal kabul ettikleri Shih Tzu köpeklerinin kökeninin 1600’lü yıllara kadar dayandığı bilinir.

Shih Tzu Nasıl Eğitilir?

Eğitim konusunda kontrollü bir şekilde hareket etmek Shih Tzu’ların daha uysal bir hale gelmelerine ve bu sayede kolaylıkla apartmanlarda yaşayabilmelerine yardımcı olur.

 • Evcilleştirmesi en zor köpek ırklarından bir tanesi olduğu için sahiplerinin sabırlı davranmaları gerekir.
 • Çok fazla taranan ya da tımar edilen köpekler, bu yönde ödüllendirilerek eğitim verildiğinde, sahiplerine daha bağlı bir hale gelebilirler.
 • Tembellik yapmayı çok fazla seven bu tür köpeklerin, her gün düzenli olarak dışarı çıkarılması, egzersizlerinin yaptırılması ve eğitim verilmesi, daha sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından önemlidir.
 • Kilo almaya yatkın olan adı geçen köpeklerin beslenme düzenlerine dikkat etmek daha rahat hareket edebilmeleri açısından faydalıdır.

Shih Tzu Yaşam Süresi

Farklı ırklara sahip değişik köpekler gibi Shih Tzu’lar da en fazla 15 ile 17 yıl arasında yaşayabilirler. Yaşam sürelerinin uzun olması, sahipleri ile daha fazla vakit geçirmeleri açısından avantajlıdır. Satılık Shih Tzu yavru alan kişiler, bakımlarını doğru bir şekilde yerine getirdiklerinde hayvanlarının daha uzun süre yaramasına destek verebilirler.

 • Yaşam süresi yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda sağlık kontrollerinin yapılması ve düzenli olarak Veterinere götürülmesi ile alakalıdır.
 • Shih Tzu cinsi köpeklerin, hayatlarının ileriki dönemlerinde solunum ve böbrek yolu gibi farklı rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Doğru bir şekilde tedavi edilmemesi durumunda belirtilen köpekler en fazla 8-9 yıl yaşayabilirler.
 • Oyuncak kategorisinde bulunan adı geçen köpekler, narin ve küçük bir yapı sahip oldukları için hastalıklara karşı dirençleri de son derece düşüktür.

Türkiye’de Nerelerde Bulunur?

Daha çok Avrupa ve Amerika’da yaygın hale gelen bu tür köpekler, Türkiye’de büyük ve popüler petshoplarda satılmaktadır. Shih Tzu ilanları veren online sayfaların sayısı da oldukça fazladır. Özellikleri detaylı bir şekilde belirtilen köpekten satın almak isteyen kişilerin bu ırkı detaylı incelemelerinde fayda vardır.

Satın alma koşulları: Her ne kadar bu tarz hayvanların sahiplendirilmesi daha faydalı olsa da hem petshoplardan hem de diğer mağazalardan satın alabilmek için belirlenen ücretinin ödenmesi yeterlidir. Shih Tzu cinsi köpek fiyatları ise dükkanlara göre değişiklik göstermekte olup, internette ücret hakkında daha detaylı bilgi bulabilmek mümkündür.

Shih Tzu Yaşam Alanı

Köpeklerin sağlıklı ve uzun yıllar yaşayabilmeleri için vakit geçirdikleri alan son derece önemlidir. Genel olarak tüm köpekler, bağımsızlıklarına düşkün dışarıda gezmeyi seven hayvanlar oldukları için her gün düzenli olarak park ya da bahçelere götürülmesi önemlidir.

 • Shih Tzu köpekler ile sessiz ya sakin bir yapıda oldukları için kolay bir şekilde apartmanlarda yaşayabilirler.
 • Yaz aylarında ya da yılın sıcak dönemlerinde ise belirtilen köpeklerin sıcakta çok fazla gezdirilmemesi önerilir.
 • Bahçede oynamayı ve aktivite yapmayı sevdikleri için, sahiplerinin gözetimlerinde müstakil evlerde de yaşayabilirler.
 • Hızlı bir şekilde kilo aldıkları için her gün dışarı çıkarılmaları ve sürekli yürüyüş yapmaları faydalarına olacaktır.
 • Büyük ve hırçın köpeklerden korktukları için, Shih Tzu’ları gezdirirken dikkatli hareket etmek gerekir.