Shar Pei 

İlginç görünümlü köpekler arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alan Shar Pei doldgun yanakları ve iri cüssesiyle kendini belli eden bir cinstir. Fırça ve at kürklü olmak üzere iki farklı türü olan bu cinsin üstündeki tüyleri diğer köpeklere göre farklı olabilir. Özellikle at kürklü olanlara dokunduğunuzda rahatsız edici bir dokuyla karşılaşabilirsiniz.

Temel Özellikleri

Satılık Shar Pei seçenekleriyle ilgileniyorsanız köpeğin yüzündeki mutsuz ifadeyi fark etmişsinizdir. Bu cinsin en belirgin özelliği sürekli üzgün ve mutsuz bir ifadeye sahip olmasıdır. Ancak bu sadece genetik bir farklılıktır.

Karşıdan hantal görünmesine karşın çevikliği ve kuvvetiyle sizi şaşırtabilir. Ayrıca son derece sevecen olmalarıyla bilinirler. Yavruyken çocuklarla aynı ortamda büyüdüklerinde ileride de anlaşmaları kolay olur. Ancak yetişkin olanların çocuklara karşı çok samimi olmadığını belirtelim.

Ev hayatına uygun olmalarına karşın her gün düzenli olarak egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Bunun için uzun yürüyüşlerinizde mutlaka size eşlik etmek isteyeceklerdir. Ayrıca kısa bir koşu ihtiyacı da duyabilirler.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Sarı, siyah, turuncuya yakın kahverengi gibi farklı renkleri olabilir. Dillerinin mor olması da bu cinsi ilginç kılan özelliklerden biridir. Buruşuk ve basık bir yüze sahip oldukları için ilk bakışta ürkütücü de gelebilirler. Ancak asla saldırgan bir yapıları yoktur. Üstelik bu kırışıklıklar yaşlandıkça azalır. Kulaklar küçük ve ön tarafa doğru sarkmış şekildedir.

Tüy Bakımı

Shar Pei bakımı kolay bir cinstir. Haftada bir kez tüylerinin fırçalanması ve ortalama 6 ayda bir banyo yapması yeterli olacaktır.

Kökeni

Köpeğin kökeni konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak izine ilk rastlanılan yer Çin’dir. Burada dövüş köpeği olarak yetiştirilen Shar Pei cinsi Amerika’da evcil bir ev köpeği haline gelmiştir.