Günümüzde Scottish Fold ırkı kedileri Amerika birleşik devletlerindeki en popüler 10 kedi ırkından birisidir. Evcil kedi kapsamında çok uygun özelliklerinin ve yapısının olması bu türün bu kadar popüler olmasını sağlıyor. Şimdi isterseniz Scottish Fold ırkı hakkında öğrenmek istediğiniz ve merak ettiğiniz konulara değinelim.

Temel Özellikleri

Scottish Fold ırkının en belirgin özelliği çok sakin bir kedi olmasıdır. Yaşadığı evdeki herkesle iyi geçinir ve herkese karşı sıcakkanlı yaklaşır. Ancak gerçek sahibiyle zaman geçirmeyi daha çok sever. Oyun oynamaya bayılır.

Kendisine ilgi gösterilmesini sever. Atma ve geri getirme oyununa bayılırlar. Konforu severler. Eve yeni gelmiş bir kişiye karşı saldırgan olmazlar. Yalnız kalmayı pek sevmezler.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Scottish Fold ırkının en belirgin fiziksel özelliği içe doğru kıvrık olan küçük kulak yapısıdır. Diğer kedi ırklarından tamamen farklı bir kulak yapısı vardır. Önceleri hastalık olarak nitelendirilse de sonradan ırkın karakteristik özelliklerinden olduğu kabul edilmiştir.

Çeneleri kuvvetli olan Scottish Fold ırkının dişleri de sağlıklıdır. Vücutlarına uygun yuvarlak kafaları bulunur. Geniş gözleri vardır ve gözleri birbirinden bayağı bir ayrıktır. Aynı zamanda Scottish Fold ırkı kedilerin geniş omuzları ve geniş göğüs yapısı vardır.

Tüy Bakımı

Scottish Fold ırkının tüyleri dokunduğunuz zaman size kadife hissi verir. Sık ve kısa tüyleri bulunuyor. Bu nedenle bakımı çok sık değildir. Tüy bakımı için haftada birkaç kez tüylerini fırçalamanız yeterli olur. Ancak mayıs ayı itibariyle Scottish Fold ırkı tüy döker. Bundan dolayı bu ay içerisinde tarama bakımının sayısını arttırmanızda fayda olur.

Kökeni

1961 yılında İskoçya ülkesinde keşfedilmiştir. William Ross adlı bir çiftçi tarafından fark edilen Scottish Fold ırkının annesi küçük kulaklı bir çiftlik kedisidir. Ancak bu ırkın baba tarafının türü bilinmemektedir.