Samoyed

Hayatında ilk kez köpek sahibi olacaklar için gayet uygun bir tercih olarak değerlendirilen Samoyed cinsi köpekler, sevgi dolu olmalarıyla bilinir. Eğer hayvanlara karşı ilgili bir ailede yaşıyorsanız, evinizde yaşayan herkese eşit derecede sevgi gösterecek ve sahiplenecek bir köpektir.

Temel Özellikleri

Samoyed cinsinin en belirgin özelliği dost canlısı olmasıdır. Tek başına yaşayan bir kişi olsanız bile köpeğinizi dışarı çıkardığınız anda insanların ilgilerine anında karşılık verecektir.

Samoyed için kullanılabilecek en iyi kelime iyi huylu köpektir. Bu yüzden eğer bir koruma köpeği arıyorsanız satılık Samoyed yavru ilanlarından uzak durmalısınız. Çünkü yabancılara karşı birkaç kez havladıktan sonra kendi hayatına devam edebilen bir köpek cinsidir.

Genel anlamda bu cins için sosyal ve ilgi bekleyen bir köpektir diyebiliriz. Bu yüzden sürekli onunla oynamanızı ve bunu grup halinde yapmanızı ister. Evde yalnız bırakıldığında eşyalara zarar verme gibi bir huyu da gelişebilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Çoğunlukla beyaz ya da krem renkte olan Samoyedler, kafalarının iki yanında üçgen şeklinde olan ve dik duran kulaklara sahiptir. Eğer sarılarak yerlerde yuvarlanacak bir köpek arıyorsanız satılık Samoyed ilanlarına bakabilirsiniz.

Burnu ve gözleri koyu renklerde olan bu köpekler, uzun bir kuyruğa sahiptirler. Yağ ve kas oranları vücutlarına dağılmış olduğu için atletik bir görünüm sergilerler ve güçlü bir yapıdırlar.

Tüy Bakımı

Samoyedler mevsim geçişlerinde tüy dökerler. Bu yüzden sürekli olarak tüy bakımına ihtiyaçları vardır. Evde yaşamak için uygun olsalar da onlar için en iyi yer orta boyuttaki bir bahçedir.

Kökeni

Samoyed cinsinin kökeni Rusya’dır. Uzun yıllar sadece bu ülkenin sınırlarında yaşadıktan sonra İngiltere’ye götürülmüş ve buradan diğer Avrupa ve Dünya ülkelerine yayılmıştır.