Rottweiler

Adının Almanya sınırları içinde yer alan Rotweill kasabasından alan bu cins, aynı yörede kasap köpeği olarak da bilinir. Satılık Rotweiller yavru ilanları en fazla okunan ilanlar arasında girer çünkü ülkemizde bu köpeğe olan talep oldukça fazladır.

Temel Özellikleri

Rotweiller cinsi köpekler görünümlerinden ötürü çok saldırgan ve tehlikeli olarak bilinirler. Ancak işin aslı öyle değildir. Son derece sakin, uysal ve güvenilir bir yapıya sahip olan bu köpekler, kolay eğitilebilen ve sadık olmalarıyla ünlüdürler. Özellikle çocuklarla arası çok iyidir.

Satılık Rotweiller arayanlar, bu köpeğe iyi bir eğitim verilmesinin gerekli olduğunun bilincinde hareket etmelilerdir. Çünkü fiziksel kapasitesi son derece yüksek olan bu köpekler, yeterince hareket etmezler ve iyi bir eğitim almazlarsa tehlikeli davranışlar sergileyebilirler.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Rotweiller, kategori olarak orta-büyük sınıfı köpekler arasında yer alır. Vücudundaki orantı ve kaslarının eşit dağılımı, bu köpeği güçlü ve sağlam bir duran bir cins yapar.

Kulak arası ortalamanın üstünde bir genişliğe sahiptir. Çenesi çok güçlüdür ve alt ve üst çenesi bir makas gibi kapandığında yüksek bir basınç uygular. 42 dişi olan bu köpek cinsi kaslı bir boyuna sahiptir.

Tüy Bakımı

Rotweiller ilanları üzerinde araştırma yaparken eğer tüy bakımı konusunda endişeliyseniz, bu endişenin yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu cins köpeklerin kıvrık ve sık bir tüye sahip olmalarına rağmen tüy dökme gibi özellikleri yoktur. Günlük olarak çok sert olmayan bir fırça ile bakımı yapıldığı taktirde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kökeni

Rotweill kasabasında yetiştirildiği için buranın adını alan Rotweiller cinsi köpekler aslında tarihi süreci çok eskiye dayanan köpeklerdir. Araştırmalardan edinen bulgular bu cinsin Ortaçağ’da çoban köpeği olarak kullanıldığını gösterir.