Pointer

Köpek alemindeki en sadık cinslerden biri olan sayabileceğimiz Pointer köpekler, aslında bir gruba verilen genel addır. Avın izini süren ve avcıyı yönlendiren öncü köpek türlerine genel olarak ifade kullanılır. Bilinen en yaygın örneği ise İngiliz Pointer ya da Türkçesi ile İngiliz Puanteridir.

Temel Özellikleri

Bu cinsin ilk olarak sayılması gereken özelliği harika bir avcı olmasıdır. Gelişmiş bir burun, kaslı ve atletik bir vücut ve inanılmaz bir kondisyon sahibi olan puanterler, ülkemizdeki avcıların favori köpekleridir.

Avlanırken aldıkları pozisyonun ferma olarak adlandırıldığı bu köpekler, adeta bir ok işareti özelliğine bürünerek avın yönünü gösterirler. Oldukça enerjik bir yapıda oldukları için ev içinde bakıma uygun değillerdir. Sürekli olarak koşmak ve antrenmanda olmak isterler. Bu yüzden eğer avlanmak, hobilerinizden biri değilse satılık Pointer yavru arayışında bulunmanız gereksizdir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Puanterler güçlü ve esnek bir vücuda sahip olduklarından görüntülerinde de sportif bir yapı sergilerler. Koşucu özellikleri, bacak kaslarından gelir. Kulakları kafanın iki yanına doğru sarkmış şekildedir.

Dişleri birbirinin üzerine tam oturacak şekilde evrimleşmiştir. Kuyrukları düzdür ve göz renkleri vücut rengine göre değişkenlik gösterir. Ortalama yaşam süreleri 12 ila 14 yıl arasında değişmektedir.

Erkek olanları 20 ila 32 kg, dişi olanları 18 ila 25 kg arasında olabilirler. Boy ortalaması ise dişilerde 53-66 cm arası olurken, erkeklerde 56-70 cm civarındadır.

Tüy Bakımı

Kısa ve ince tüylü bir yapıya sahip oldukları için çok fazla tüy dökmezler. Bu da bakımlarını kolaylaştıran bir etmendir. Haftada bir ya da iki haftada bir fırçalamak yeterli olur.

Kökeni

İngiliz kökenli olan puanterler, özellikle İskoçya sınırlarında avlanan çiftçilerin en yakın dostudur. Belgesellerde bu köpeklerler ava çıkan kişileri izleyebilirsiniz.