Pekingese 

Pekingese ya da yaygın kullanılan adıyla Pekinez, Budizm inancında çok önemli bir yere sahip olan bir köpek cinsidir. Kötü ruhları kovduğuna inanıldığı için eski dönemlerde Çin saraylarında rahatça gezinebilen ve görenlerin saygı gösterdiği bir köpek türü olarak bilinir. Satılık Pekingese ilanları konusundan araştırma yapmadan önce bu yazıyı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Temel Özellikleri

Pekingese cinsi köpeklere tüylerinin şekline bakılıp Çin Aslanı yakıştırması da yapılmıştır. Genel olarak sahiplerine karşı çok bağlı ancak yabancılara karşı mesafeli bir duruş sergilemesiyle bilinir.

Dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de çok atak bir yapıda olmasıdır. Gözü kara davranışları olan bu cins, kendini tehlikeye atacak kadar cesurca davranışlar sergileyebilir.

İnatçı bir yapıya sahip olduğu için bazen ısrarlı bir şekilde havlama özelliği gösterebilir. Bu özelliği onu çok iyi bir bekçi köpeği yapar. Ancak sert tutumlardan hoşlanmaz ve en az Bulldoglar kadar horlarlar. Satılık Pekingese yavru alacaklar bu özelliklerini bilerek talip olmalıdırlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Pekingese cinsinin çok karakteristik bir duruşu vardır. Deyim yerindeyse havalı bir köpektir. 12 ila 15 yıl kadar yaşayabilen bu köpekler yetişkin hale geldiklerinde 4-6 kg ağırlığa sahip olurlar.

Kahverengi, krem, beyaz ve siyah gibi farklı renklerde olanları görülür. Diş yapıları hassastır ve bu nedenle düzenli olarak bakım gerektirir.

Tüy Bakımı

Pekingese cinsi köpeklerin tüy bakımı en az haftada iki kez fırçalama yoluyla yapılabilir. Burada çok sert olmayan fırçalar kullanılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak banyo yaptırılması da gerekir. Satılık Pekingese bakıyorsanız, tam bir kucak köpeği sahibi olacağınızı ifade edelim.  

Kökeni

Kökeni Çin olarak bilinen bu cins, 4000 yıl kadar öncesinde de yaşadığı tahmin edilen bir köpektir. 19 yüzyılın başlarında ilk kez batıda görülmüş, Amerika sınırlarına girmesi 20 yüzyılı bulmuştur.