Papillon

Benimler her yere gelen ve sözümü dinleyen bir köpeği olsun istiyorsanız satılık Papillion yavru ilanlarına bakabilirsiniz. Bu şirin köpekler zeka küpü olmalarının yanında harika bir ev arkadaşı olarak da değerlendirilebilirler. Ancak he hayvan gibi bunda da mutlak bir sabır ve özveri gerektiğini belirtelim.

Temel Özellikleri

Papillion cinsi, kulaklarıyla dikkat çeken bir yapıdadır. Hatta bazı insanlar kulaklarının aldığı şekli kelebeğe benzettikleri için bu köpeğe kelebek köpeği olarak seslenirler. Sürekli hareket halinde olmaları uyum sağlamakta zorluk çekilmesine neden olabilir.

Eğer satılık Papillion konusunda bir düşünceniz varsa her gün mutlaka gezdirmeniz gerektiğini belirtelim. Günlük atması gereken enerjiyi sadece oyunlarla atamayacak kadar canlı olabilirler. Uzun yürüyüşlere çıkamazsa da çeşitli huysuzluklar sergileyebilirler.

Ev hayatına uygun bir cins olduğu söylenebilir. Ancak biraz havlama konusunda problem yaşayabilirsiniz. Özellikle yabancı birini gördüğü zaman uzun süre havlar. Bu yönüyle bekçi köpeklerini andırmaktadır. Küçük yaşlarda verilen etkin bir eğitimle havlama konusu çözülebilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Bakışları sürekli bir şeye dikkat ediyormuş gibi bir ifadeye sebep olan Papillion cinsi genelde açık renk ağırlıkta görünür. Bazı örneklerinde ise sarı veya kahve tonlarıyla beyazın birlikte yer aldığı gözlemlenebilir.

Kulakları çoğunlukla dik olmakla birlikte nadir olarak öne doğru eğik olabilir. Kuyruğu ise oldukça uzundur ve uç kısmı dağınık tüyler bulundurur.

Tüy Bakımı

Her gün taranması gereken köpek cinslerinden biridir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla tüy döktüğü bilinmektedir. Tırnak bakımı da düzenli olarak yapılması gereken bir köpektir. Koku sorunu yoktur ancak yine de sık sık banyo yapması sağlıklı olur.

Kökeni

Fransa kökenli olan Papillion, birçok sanatçının tablolarında da gözüken bir köpek olduğu için oldukça popüler olmuştur.