Schnauzer 

Schnauzer, özellikle köpek tüylerine alerjisi olan veya evinde çocukla birlikte köpek olsun isteyen ancak tedirgin olanlar için uygun olan bir köpek cinsidir. Uluslararası bir kuruluş olan AKC tarafından alerjik olanlara tavsiye edilen 10 köpekten biridir. Satılık Schnauzer ilanları üzerinde inceleme yapacaksanız öncelikle alacağınız köpeğin bu cinste hangi kategoriye girdiğini bilmelisiniz.

Temel Özellikleri

Schnauzer cinsi köpekler minyatür, standart ve dev olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bu nedenle hepsinin ayrı özellikleri vardır.

Minyatür olan Schnauzer köpeklerin en belirgin özelliği öndeki bacaklarının dik, arka bacaklarının ise yassı olmasıdır. Tüylü bir yapıya sahip olan bu cinsin kulakları küçük yaşlarda dikken erişkin olduklarında öne doğru eğilir. Görüntülerinin sevimli olmasının nedenlerinden biri de budur.

Standart Schnauzer köpeklerinde ise en ayırt edici özellikle aşırı enerjik olmalarıdır. Her gün uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Dev olanlarında ise standart Schnauzer özellikleri görülür. Kaç ve sakal olarak adlandırabileceğimiz yüz kılları, hayvana ayrı bir görünüm kazandırır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Satılık Schnauzer alacaksanız, her üç türün de boyutlarını bilerek hareket etmelisiniz. Minyatür olanlar, ortalama 30-35 cm yüksekliğe sahip olurken, standart olanlar 45-50 cm ve dev olanlar da 65-70 cm arasında olurlar.

Tüy Bakımı

Schnauzer cinsindeki her üç grubun da tüy bakımı kolaydır. Haftada en az bir kere tımar edildiğinde herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak ağzının etrafındaki tüyler çok yoğun olabildiği için, yemek yedikten sonra silinme ihtiyacı doğabilir. Satılık Schnauzer yavru arayışındaysanız, egzersizlerini ihmal etmediğiniz sürece harika bir aile ferdi kazanacağınızı söyleyebiliriz.

Kökeni

Schnauz kelimesi Almanca hayvanların burun çevresine verilen addır. Bu hayvanın da adının buradna geldiği tahmin edilmektedir yani kökeni için Almanya işaret edilebilir. Özellikle minyatür olanları tarlalardaki zararlı kemirgenlerin avlanmasında kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.