Minyatür Pinscher 

Mini minnacık bir köpek cinsi olan Minyatür Pinscher sürekli havlayan yapısı ve dimdik kulaklarıyla bir oyuncak köpekten farksız olabilir. Ev hayatınıza uygun ve bakımı kolay olan bir köpek arıyorsanız, tek endişeniz sürekli havlamasından rahatsız olacak komşularınız olacaktır. Bunun dışında son derece uyumlu ve kolay bakılan bir köpek cinsi olduğunu söyleyebiliriz.

Temel Özellikleri

Satılık Minyatür Pinscher yavru ilanlarında gördüğünüz fotoğrafa baktığınızda bu boyutlardan çok ileri gitmeyeceğiniz bilmelisiniz. Çünkü bu cinsi en ayırt edici özelliği adında da yer alan minyatür ibaresinin hakkını vermesidir.

Genel olarak arkadaş canlısı bir köpek olarak bilinse de sahiplerinin haricinde herkese şüphe ile yaklaşır. Bu yüzden tam olarak tehlikenin geçtiğinden emin olana kadar havlar. Eğer sadece ses ile koruma sağlanabilecek bir yerde yaşıyorsanız, bu köpek sizin için uygun olabilir.

Bünyesine bağlı olarak çok uzun egzersiz ihtiyacı duymaz. Gün içinde küçük oyunlar ve zıplamalar enerjisini atması için yeterli olur. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise özelikle yavruyken küçük eşyaların etrafta bırakılmaması gerektiğidir. Çünkü meraklı bir cins olduğundan yutup kendisine zarar verebilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Küçük olmasına rağmen dik ve atletik yapılı bir vücuda sahiptir. Geniş kulakları ve ince kuyruğu ile dikkat çeker. Sırt kısmı düzdür ve burnu sivridir.

4-5 kg arasında bir ağırlığa sahip olabilen Minyatür Pinscherlar ortalama 25 cm kadar olurlar.

Tüy Bakımı

Kısa tüylü bir cins olduğu için kolay bakılabilir. Haftada bir iki kere fırçalamanız yeterlidir. Satılık Minyatür Pinscher arayışındaysanız bu konuda endişe etmenize gerek yoktur.

Kökeni

Bu cinsin Almanya’daki Terrier cinsinin çaprazlanmasıyla elde edildiği bilinmektedir. Bölgedeki kırsal alanlarda fareler ile yapılan mücadelelerde kullanılmış ve son derece etkin sonuçlar alınmasına vesile olmuştur.