19.yüzyıllara dayanan kökeni ve izole biçimde, temiz bir ırk olarak gelişmesi, türün özelliğini belirlemektedir. Man Adası’nda başka bir tür olmadan, mutasyon sonucu gelişmiş, kuyruğu olmayan bir türdür.

Tarih boyunca çeşitli efsanelerle anılan kuyruksuz kediler, ”M” geni ile formatlanmış, genetik mutasyon yapılmış bir ırktır. Manx Adası sahibi Kral 8. Edward’ın girişimleri ile üretilmiş, geliştirilmiş daha sonra Amerikalıların kediyi keşfetmesi ile kabul edilen ve üretilen cins halini almıştır.

Temel Özellikleri

Orta boylu kediler sınıfından, kuyruksuz ve arka kısmı tavşana benzeyen özellikler sergiler. Doğa ve Ada yaşamına alışkın, genetik bozukluk ile yetiştirilmiş bir cinstir. Manx kuyruksuz kedileri, bacak yapıları ile tavşana benzediğinden koşarken, sekme görüntüsü veriler.

Sevecen, parlak ve sık tüylü, kolay eğitim alabilen canlılardır. Sahiplerine sadık ve ayakta durabilen, tavşan sempatisi sunan kedilerdir. Karışık ve desenli tüy yapıları ile hoş görüntü sunarlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Manx kedisinin tüyleri, iki katmandan oluşur. Kalın ve pamuksu iç tabakası parlak, üst tabaka sert ve kısa tüylüdür. Göz renkleri genellikle, mavi, turuncu veya karışık renklerinde olur.

Yuvarlak vücut hatları ile orta boyutlardadır. Arka bacakları daha uzun ve baldır kısımları kıvrımlıdır. Kaslı omuzlar, kaslı beden ve atletik bir yapıya sahiptirler. Kafa yapısı yuvarlak ve büyük olan Manx kedilerinin, yanak kemikleri belirgindir.

Güçlü çene, geniş kulaklar, orta büyüklükte ve açılı bir burun ile geniş göz yapısına sahiptir.

Tüy Bakımı

Çift katmanlı tüyleri parlak ve sık dokuludur. Rutin olarak fırçalanmalı özellikle boyun bölgesi ve alt gövde kısımları yumuşak fırça ile taranmalıdır. Ölü tüylerin temizlenmesi önemlidir.

Kökeni

1860 yıllarında Manx Adası’nda keşfedilen kuyruksuz kedi, 1960 yılında kurulan Manx geliştirme evi ile türemiş bir canlıdır.