Labrador 

Ülkemizdeki hayvan severlerin en çok rağbet gösterdiği cinslerden biri olan Labrador esasında Labrador Retriever olarak ifade edilir. Satılık Labrador ilanları üzerinde arama yapanlar bu köpeğe sahip olarak dost canlısı bir arkadaş edinmiş olurlar.

Temel Özellikleri

Labrador cinsinin en belirgin özelliği estetik ve sevimli bir görünüme sahip olmasıdır. Bakışlarıyla çok şey anlatmayı başarabilen köpek cinslerinden bir tanesi olan bu köpekler, sinema filmlerinde de çok fazla kullanılırlar.

Eğitim konusunda en az sıkıntı yaşayacağınız köpeklerden biri olduğu için satılık Labrador yavru ilanlarına da bakabilirsiniz. Ladradorlar, Dünya’daki köpek cinsleri içinde eğitilebilirlik anlamında yapılan sıralamada ilk on köpek içinde yer alırlar. Ortalama bir Labrador, verilen komutu en fazla beşinci defada uygulayabilme kapasitesine sahiptir.

Sosyal ve insanlara karşı sevecen bir köpek cinsi olan Labrador, çocuklarla da oldukça iyi geçinir. Sadık yapısı sayesinde iyi bir yol arkadaşı olan bu köpekler gerektiğinde sahibini saldırılara karşı korumaktan da çekinmezler.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Erkeklerinde boyu ortalaması 56 ila 62 cm arasında seyreden bu cinste dişiler genelde 52 ila 57 cm arasında olur. Kilo olarak da erkeklerin 27 ve 35 kg arasında seyrettiğini görürüz. Dişilerde ise 24 ila 33 kg arasından bir ağırlıktan söz edilebilir.

Vücutların eşit yapıda bir kas dağılımı vardır. Sürekli egzersiz ihtiyacı hissettikleri için evde hapsolmayı sevmezler. Bu yüzden uzun süre evde yalnız kaldıklarında enerjilerini boşaltmak için evdeki eşyaları kırıp dökebilirler.

Tüy Bakımı

Tüy dökümünün standart olduğu bir cinstir. Ancak baş edilemeyecek derecede değildir. Günlük yapılan fırçalama ve taramayla bakımı sorunsuz halledilebilir.

Kökeni

Labradorların kökeni Kanada olarak bilinmektedir. Özellikle balıkçıların ağlarını denizden çekme konusunda bu köpeklerden yardım aldığı söylenirı