Enerjik, oyun seven, tırmanmaktan hoşlanan oldukça zeki kedilerdir. İlgi seven kediler, ilgi göstermekten de hoşlanırlar. Sahiplerine sadık olmaktan ziyade, sahiplerinin sevgisini kazanmayı başaran kedi türleridir.

Tayland’da bir gelenek olarak insanlara hediye edilen ve özellikle yeni evlenen çiftlere sunulan Korat kediler, tarih boyunca atılmamış, çok değer görmüş kedilerdir. Saygı ve sevginin göstergesi olan sunulan ”Şans Kedisi” asil- karizmatik- masum duruşu, anlamlı bakışları ve ipeksi parlaklıktaki tüyleri ile estetik bir canlıdır.

Temel Özellikleri

Kasları çok gelişmiş ve iri vücut hatlarıyla güçlü kedilerdir. Tam yapıları, 2 ve 4 yaş aralığında oluşur. Göz yapıları da 2 yaşında sonra tam şeklini alan Korat kedileri, sosyal canlılardır.

Görünüş ve Vücut Yapıları

Kürk yapısı ve rengi ile diğer türlerden ayırt edilebilen Korat kedileri, tek renk kürk yapısına sahiptirler. Gümüş- mavi lekesiz ve tek renk yapıları ile tüy diplerinde açık renk sergilerler. Gümüş renk kısmı ise, tüy köklerinden yansır ve kedinin daha parlak görünmesini sağlar.

Tüy Bakımı

Son derece asil olan Korat, parlak tüyleri ile göz alıcı bir doku sunar. Hassas, özenli ve düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Türünün ender çeşitlerini bulmuşken, itina ile ve yumuşak fırça ile taranmalıdır.

Kökeni

Tayland’da ”şans kedisi” ismiyle bilinen Koral ırkı, halk tarafından sahiplenilmiş cinslerdendir. Getirdiği şanslar ile daima el üstünde tutulmuş özel bir ırktır.

Jean Johnson ilk olarak Korat’ı Amerika’ya görünen kişi olarak biliniyor. 1959 yılında  Tayland Hükümeti tarafından hediye edilen iki Korat kedisi sayesinde, sahip olmuştur. Amerika’daki Korat ırkının temeli bu bir çift kediden gelmektedir.

Irk tam olarak 1966 yılında ise CFA tarafından tanınmış ve ırk olarak kabul edilmiştir. Bu özel kedilere sahip olmak kolay değildir. Tayland’ın ”Şans Kedisi” türü azalmış ve ithal edilmesi çok zor olan bir türdür.