Kangal 

Heybetiyle ünlü olan Kangal köpekleri, ülkemizin önemli değerleri içinde yer alır. FCI gibi kuruluşlar tarafından henüz safkan bir ırk olarak tanınmamıştır ancak bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ve araştırma devam etmektedir. Satılık Kangal yavru ilanlarına bakanlar yazımızı okuyarak bilgi sahibi olma yoluna gidebilirler.

Temel Özellikleri

Kangal köpeklerinin en temel özelliği güçlü yapılarıdır. Temelde çoban köpeği olarak nitelendirenler olsa da bu cins için en uygun tanım bekçi köpeğidir.

Kangalların ayırt edici özelliklerinden biri de sahiplerine karşı duydukları aşırı sadakattir. Bu sayede sahibinin etrafındaki varlıkları da koruma içgüdüsüne sahiptirler. Bu uğurda dövüşmekten de asla sakınmazlar.

Evliya Çelebi’nin notlarında bir aslan kadar güçlü ve büyük olduğundan bahsedilen bu köpek, Dünya’nın çeşitli ülkelerindeki çiftçiler tarafından da koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Kangallar yağlı ve kaslı bir vücuda sahiptirler. Kurt ve çakal gibi yabani hayvanlara bile üstünlük kurabilecek kadar çevik ve kuvvetli kasları vardır. Ayrıca çeneleriyle oluşturdukları basınç da ortalamanın üstündedir.

Sarıya yakın kahverengi ve boz gri renklerde olabilen kangallar, erkeklerde 77 ila 86 cm, dişilerde ise 72-77 cm aralığında bir yüksekliğe sahiptirler. Ağırlık ortalamaları ise erkeklerde 55 -66 kg arasıyken dişilerde 41-55 kg arasındadır.

Tüy Bakımı

Satılık Kangal arayışı olanlar, haftada bir kez tüylerini tımarlamanın yeterli olacağını bilerek hareket etmelilerdir. Ayrıca her gün muhakkak uzun bir yürüyüş veya koşu ihtiyacı olan bir köpek cinsi olduğu unutulmamalıdır.

Kökeni

Kangal, Sivas’ın Kangal ilçesine endemik bir köpek cinsidir. Hatta araştırmacılar ilçenin adının da bu köpekten geldiğini savunur. Daha derine inildiğinde ise Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Kangrı (Kangar) adlı Türk boyunun ismini taşıdığı bilgisine ulaşılır.