İngiliz Cocker 

Daha eski dönemlerde bir av köpeği olarak kullanılan İngiliz Cocker günümüzde ev ortamına da uyum sağlayan sevecen ve zeki bir köpektir. Bu özelliğini bakışlarından net olarak anlayabilirsiniz.

Temel Özellikleri

İngiliz Cocker cinsi köpeklerin en ayırt edici özelliği dikkatli ve çevik bir yapıda olmalarıdır. Bunda genetik faktörlerin etkisi de çok büyüktür. Çok fazla havlamayan ve saldırgan yapısı olmayan bir köpektir.

Köpek cinsleri içinde kedilerle arası belki de en iyi ola köpekler İngiliz Cockerlardır. Bu yüzden kedi beslediği için satılık İngiliz Cocker yavru ilanlarına bakmaya çekinenler de endişe etmeden bu köpeğe sahip olabilirler.

Zekaları ve yetenekleri bu köpeklerin kolay eğitilmelerini sağlar. Özellikle av merakı olanlar, bu köpeklerle uzun doğa yürüyüşlerine gitmekten çekinmemelidir. Bahsedilmesi gereken bir diğer önemli nokta da bu cinse dahil olan köpeklerin kızıl renkte olanlarında bulunan Rage Sendromudur. Bu sendrom, köpeklerde görülen bir çeşit kişilik bozukluğudur. Hasta olan köpeklerde bir dakika kadar süren bu durum hiç bir komuta kulak asmamaları ve etrafta dönmeleri şeklinde tezahür eder ve sonra eski hallerine dönerler

Görünüş ve Vücut Yapısı

Bu cins köpekler, kaslı olup ve iyi bir koşucu özelliği gösterirler. Kulakları ve burunları uzundur. En çok koyu kahverengi renkte görülürler ancak daha açık renkte olanları da vardır.

Tüy Bakımı

Satılık İngiliz Cocker almak isteyenler bolca tüy döktüğünden haberdar olmalıdır. Özellikle bacak ve vücutlarının alt taraflarında çok sık ve kalın bir tüylenme olduğundan, mevsim geçişlerinde çok fazla tüy dökerler. Bakımı için haftada iki üç defa sert fırçalarla tımar edilmesi uygun olur.

Kökeni

İsminden de anlaşılacağı gibi İngiltere kökenli bir cinstir. Kırsal bölgelerde çulluk avında çok fazla kullanılmaktadırlar.