İngiliz Bulldog 

Bulldog İngilizce Bull (boğa) ve dog (köpek) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir terimdir. Çünkü bundan çok uzun zaman önce İngilizler bu köpekleri boğa dövüşlerinde kullanmak için üretmişlerdir. 19 yüzyılda bu dövüşler yasaklanınca, üreticiler ırkın özelliklerini korumuş ve daha evcil bir hale getirerek Dünya’ya armağan etmişlerdir. İngiliz Bulldog ilanları araştırmasına girenler bu köpeğin genel özelliklerini yazımızda bulabilirler.

Temel Özellikleri

İngiliz Buldog köpeklerinin en belirgin özelliği solunum konusunda sıkça rahatsızlık göstermeleridir. Fazla hareket ettiklerinde hemen astım krizine benzeyen bir sıkıntı çekerler. O yüzden sahiplerinin sürekli dikkat etmeleri gerekir. Yani satılık İngiliz Bulldog yavru arayışındaysanız, ilgi gösterme konusunda şüphe duymuyor olmalısınız.

İnsanlarla olan ilişkileri başarılı olan İngiliz Buldog, obur bir cins olarak da bilinirler. Hantal gibi görünmelerine rağmen çevik ve güçlü bir yapıya sahiplerdir.

Apartman hayatına çok rahat adapte olabilen bu köpekler ilgi gösterdiğiniz sürece son derece yakın bir arkadaşlık kurarlar. Burun yapılarından ötürü uyurken horladıkları için yanınızda yatırma konusunda bir daha düşünmeniz önerilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

İngiliz Bulldog, görünüm itibariyle son derece karakteristik bir köpektir. Kafa kısmı vücudunun diğer bölgelerine nazaran çok daha büyük ve dikkat çekicidir. Yanaklarındaki iki taraftan yana doğru sarkma ise, bu köpeğin görüntüsünü biraz korkunç biraz da komik bir hale getirir. Ayrıca salya konusunda da ortalamanın biraz üstündedirler.

Ortalama 22 kg kadar olabilen ağırlıklarının yanı sıra yetişkin dönemlerinde yerden yükseklikleri 36-38 cm’e kadar çıkabilir.

Tüy Bakımı

Orta derecede bir tüy döküm özelliğine sahip olan bu cins, düzenli olarak tarandığında ve banyosu ihmal edilmediğinde kolaylıkla bakılabilir. Bu yüzden satılık İngiliz Bulldog seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Kökeni

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi İngiliz ırk yetiştiricileri tarafından üretilen bu cins, uzun süre ayı ve boğa dövüşlerinde kullanılmış ve sonra daha evcil bir niteliğe kavuşmuştur.