Golden Retriever

Tüm Türkiye’de ve dünyada sevilen Golden Retriever cinsi köpekler, aynı zamanda çocuklarla iyi anlaşmaları ile bilinirler. İyi huylu ve verilen tüm komutları kısa süre içerisinde kavrayan Retriever’lar, avcı köpek kategorisinde yer alırlar. Koku alma duyuları çok iyi geliştiği için belirtilen köpekler, avlarını uzun mesafeden bile tanıyabilirler. Duygusal ve aynı zamanda da akıllı bir yapıya sahip olan Golden Retriever cinsi köpekler, sahiplerini korumacı tavırları ile bilinirler.

Köpek beslemek, kendisinin ve ailesinin köpek sevgisi edinmesini isteyen kişiler, pek çok pet shop ile barınakta bulunan, satılık Golden Retriever yavrularından edinebilirler. Genellikle altın renginde olan bu tür köpeklerin beyaz ve tonlarındaki türleri de vardır. Aile köpekleri olarak bilinen yukarıda Retriever’lar, diğer türler arasındaki en sosyal hayvanlar olarak belirtilebilirler.

Temel Özellikleri

Yukarıda genel özellikleri belirtilen köpeklerin, en temel huylarından bir tanesi, korktuklarında havlamalarıdır. Her ne kadar büyük bir görünüme sahip olsalar bile, kendilerini tedirgin ya da huzursuz hissettiklerinde ortamlarda havlayarak, huysuz tavırlar sergileyebilirler.

 • Belirtilen köpekler aynı zamanda avcılık sırasında vurulan kuşları bulup getirme kabiliyetine sahiplerdir.
 • Sahipleri ile iyi anlaşan Retriever cinsi köpeklerin temel özellikleri arasında iyi bir yüzücü olmaları da yer alır. Suyu seven ve su içerisindeki aktivitelerden hoşlanan belirtilen köpekler, diğer türlere göre en iyi yüzen hayvanlardan bir tanesidir.
 • Güvenlik görevlilerinin genel olarak arama ve kurtarma operasyonlarında Retriever cinsi köpekler kullanılır.
 • Egzersize çok fazla ihtiyaç duyan Golden Retriever’lar, her gün düzenli olarak sahipleri ile oynamaktan keyif alırlar.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Büyük kulakları, sürekli dışarda dilleri ile her zaman bireylerin sempatisini kazanan Golden Retriever türü köpekler, uzun ve büyük gövdeli hayvanlar olarak bilinirler. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzun olan belirtilen tür, bu sayede avcılık sırasında hızlı bir şekilde koşarak sahibine yardımcı olabilir.

 • Genellikle uzun ve yumuşak tüyleri ile bilinen Retriever cinsi köpeklerin, burunları da siyah renktedir. Koku alma duyuları çok fazla geliştiği için, bu tür köpeklerin burunları diğer cinslere göre daha büyüktür.
 • Uzun ve tüylü kuyruğa sahip hayvanlar, sahipleri ya da oyun arkadaşları ile uzun vakit geçirdiklerinde, mutluluklarını kuyruklarını sallayarak belli edebilirler.
 • Kulakları büyük ve sarkık olduğu için işitme organları da son derece gelişmiştir.

Tüy Bakımı

Yumuşak tüyleri ile bilinen Golden Retriever cinsi köpeklerin, haftalık olarak düzenli bir şekilde taranmaları gerekir. Sık, ince ve aynı zamanda su geçirmez tüy yapıları bulunan belirtilen hayvanlar, haftada 3-4 kez uygun bir yumuşak kıllı fırça ile tarandıklarında, daha parlak tüylere kavuşabilirler. Yine aynı şekilde belirtilen köpeklerin ayda 1 ya da 2 kez yıkanmaları, sağlıkları açısından da son derece faydalıdır.

Tüy bakımı ve yıkama konusunda bilgi sahibi olmayan, acemi kişiler, veterinerlerden destek alarak köpeklerinin daha uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşamasına katkıda bulunabilirler. Retriever’lar, özellikle sonbahar dönemlerinde tüy döktükleri için belirtilen zamanlarda bakımlarının en iyi şekilde yapılması önemlidir.

Kökeni

İlk kez İngiltere’nin adalarında dünyaya gelen ve daha sonrasında hızlı bir şekilde çoğaltılan Golden Retriever cinsi köpekler, günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. En çok tercih edilen “aile köpeği” olarak adlandırılan Retriever’lar önceleri altın düz tüylü köpekler olarak adlandırılmışlardır.

 • Retriever cinsi köpekler, çoğaltıldıkları günden bu yana avcılık konusunda iyi bir şekilde yetiştirildikleri için burunları, esrar ve eroin gibi zararlı maddeleri bulma konusunda da son derece keskindir.
 • Boyları genel olarak erkeklerde 61cm, dişilerde ise 56 cm olarak değişen köpekler, büyük bir yapıya sahiplerdir.
 • Kilo durumları ise yine dişilerde en az 25 kg. erkeklerde ise en düşük 27 kg. olarak bilinir.

Golden Retriever Nasıl Eğitilir?

Beslemek ve güzel vakit geçirmek için satılık Golden Retriever yavru almak isteyen bireylerin, aynı zamanda belirtilen hayvanların eğitimlerine de dikkat etmeleri gerekir. Türünün en akıllı ve aynı zamanda söz dinleyen cinsi olan Retriever’lar, düzenli olarak eğitildiklerinde, polis köpeği olarak kullanılabilirler.

 • Retriever cinsi köpekleri her gün düzenli olarak açık alanda koşturmak, farklı aktiviteler yaptırmak ve ödüllendirmek, sahiplerine daha çok bağlı bir hale gelmelerine yardımcı olur.
 • Sopa ve top gibi cisimler ile oynamayı seven bu tür köpekler, kolay bir şekilde tuvalet eğitimi alabilirler.
 • Sportif yapıya sahip oldukları için günün büyük bir bölümünü aktivite ile geçirseler bile kolaylıkla yorulmazlar.
 • Eğitimi konusunda deneyimsiz olan sahipleri, veterinerler ya da köpek bakım uzmanları ile görüşerek ne yapmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilebilirler.
 • Yukarıda belirtilenler dışında, terapi ve bebek bakımı konularında da eğitilebilen köpekler, insanlar ile en iyi anlaşan türlerden biridir.
 • Günde 7 saatten fazla yalnız kaldıklarında, üzülen ve depresyona giren Retriever’ların sahipleri ya da çocuklar ile uzun vakitler geçirmeleri daha iyi olacaktır.

Golden Retriever yaşam Süresi

Golden’lar iyi bir şekilde bakıldıklarında ve herhangi bir hastalıkları oluşmadığında en fazla 15 yıla kadar yaşayabilirler. Genellikle diğer köpeklerde dahil olmak üzere belirtilen hayvanların yaşam süreleri en fazla 17 ile 20 yıl arasında değişiklik gösterir. Avcı ve aynı zamanda farklı konularda eğitilebilen köpekler oldukları için herhangi bir rahatsızlıklarının oluşması durumunda veterinere götürmek son derece önemlidir.

 • Belirtilen köpeklerin yaşam süresini uzatmak adına doğal yaşam alanından koparmamak faydalı olacaktır.
 • Genel olarak kilo almaya yatkın olan bu köpekler, dikkatli bakılmadıklarında, şişmanlamaya bağlı olarak rahatsızlanabilirler.
 • Avcı köpekleri oldukları için kilolarının her zaman aynı kalması önemlidir.
 • Ilıman iklimde yaşayabilen Golden’ların daha soğuk bölgelerde beslenmeleri, sağlıkları açısından zararlıdır.

Türkiye’de Nerelerde Bulunur?

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de en çok tercih edilen köpeklerden bir tanesi olduğu için Golden alabilmek son derece kolaydır. Bu noktada hizmet veren internet sayfaları, online ticaret siteleri ya da gazetelerde oluşturulan Golden Retriever ilanları bireylere yardımcı olur. Belirtilen türde bir köpek sahiplenmeden önce internet siteleri ve pet shop gibi noktalara da bakılabilir.

 • Herhangi bir golden cinsi köpek satın almadan önce bireylerin, belirtilen hayvan için uygun yaşam alanı oluşturmaları gerekir.
 • Özellikle yavru olarak sahiplenilmesi, köpeğin sahibini daha iyi tanımasına ve güzel bir şekilde eğitilmesine yardımcı olacaktır.
 • Türkiye’de büyük şehirlerde bulunan özel hayvan eğitim noktalarında da Golden cinsi köpeklerden bulabilmek mümkündür.

 

Golden Retriever Yaşam Alanı

Son derece hareketli ve aynı zamanda aktivite yapmayı seven hayvanlar oldukları için Golden’ların büyük ve bahçeli evlerde beslenmeleri gerekir. Her ne kadar apartman dairelerinde de yaşayabiliyor olsalar bile, düzenli olarak yürüyüşe çıkarmak ve egzersizlerini yaptırmak önemlidir.

Yaşam alanlarının köpeklere etkisi: Tüm hayvanlarda olduğu gibi köpeklerinde açık alanlarda ve yeşillik ortamda büyümeleri sağlıkları açısından son derece faydalıdır. Golden Retriever cinsi köpeğin yaşam alanının doğru seçilmesi, sahibi ile güzel vakit geçirmesi ve uzun yıllar yaşayabilmesi açısından son derece önemlidir. Köpek bakımı kadar yaşadıkları da alanlarda hayatlarının uzamasına yardımcı olur. Bu noktada bir Golden apartman dairesinde yaşıyor olsa bile sıklıkla dışarı çıkarmak, vücut gelişimi açısından da önemlidir.