French Bulldog

French Bulldog yani Türkçe adıyla Fransız Buldoğu, küçük boyutlu evcil köpek cinslerinden bir tanesidir. Yürüyüş köpekleri olarak da adlandırılan sınıfın bir üyesi olan Frenchbulldog ilanları ve paylaşımları çok yaygın olmakla birlikte şeceresi temiz bir köpek bulmak oldukça zordur. Bunun için iyi bir araştırma yapmak ve köpeğin geçmiş soylarının kayıtlarını da incelemek gerekebilir.

Evinizde sizinle birlikte üzülüp sevinen ve kıskançlık, öfke ya da minnet gibi duygularını çeşitli yollarla gösteren bir köpek olmasını isterseniz en iyi seçimlerden bir tanesi Fransız Buldoglardır. Yaşlı insanlara karşı olan ilgisi diğer köpeklere göre biraz daha fazladır. Hatta en iyi anlaştığı kişilerin yaşlı insanlar olduğu söylenebilir. Satılık French bulldog ilanları üzerinde inceleme yapmadan önce size bu yazıyı okuyarak köpeğin nasıl bir yapısı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Temel Özellikleri

Fransız Bulldog, akşam işten döndüğünüzde üzerinize atlayarak günün bütün yorgunluğunu unutturabilir. Ancak fazla enerjik oluşu, ayak uydurma noktasında sıkıntı yaşamanıza da neden olabilir. Yine de köpek türleri içinde deyim yerindeyse en tembel ırklardan birisidir.

Cesur bir yapıya sahip olan Fransız Bulldog, diğer köpeklere de hiç cüssesine bakmadan kafa tutabilir. Bu köpek için söylenmesi gereken en temel özelliklerden birisi de mükemmel bir bekçi köpeği olmasıdır. Bulunduğu yeri çok iyi sahiplenir ve siz yokken aşırı koruyucu bir tavır sergiler. En büyük düşmanı ise farelerdir. Neredeyse bir kedi kadar fare düşmanı olan bu cins, fare gördüğü anda kovalamaktan hiç çekinmez.

Satılık French Bulldog yavru ilanlarında sıkça bahsedilen duygusallık ve zeki olma özelliği doğrudur. Gerçekten de bu köpeklerin kendilerini ifade etmek için bulduğu yollar şaşırtıcı olabilir. Örneğin sahibini çok fazla kıskanırsa normalde tuvalet alışkanlığı olsa bile kakasını farklı bir yere yapmaya çekinmez. Bu onun tepki gösterme şeklidir. Yani çocuklar gibi ihmal edildiklerinde bu duruma tepki vermek için sizin sinir olabileceğiniz şeyi sezip ona göre davranacak kadar gelişmiş duygulara sahiptirler.

İyi bir satılık Fransız buldog bulursanız, moral bozukluğu diye bir şeyi unutun. Çünkü sizi canı sıkkın gördüğü anda çeşitli şebeklikler yaparak anında havayı değiştirecek kadar sevimli olabilirler. Vücutlarını görüntüsü de buna elverişli olduğu için, bu yaklaşımları son derece etkili olur.

Köpek türleri içinde en sosyal olanlardan biridir. Kulübede ya da evin sizden ayrı bir yerinde yaşarsa sürekli problem çıkarır ve tepki gösterir. Aile arasında olmayı ve sıcak ilişkiler kurmayı çok severler.  O yüzden bu tip bir köpek edinme gibi bir düşünceniz varsa evinizin köpekle birlikte yaşamaya elverişli olmasına özen göstermeniz gerekir.

French Bulldog, tabiatı gereği eğitilmeye müsaittir. Ancak duygusal yapıları onlara farklı bir yaklaşım sergilenmesini gerektirir. Bazı köpek türleri gibi sert antrenmanlara ve ağır eğitimlere uygun değillerdir. Bu köpeğe yaklaşımınızı son derece duygusal ve sabırlı olması gerekir. Bu şekilde verilen bir eğitimle zekasını gösterecek ve size iyi bir arkadaş haline gelecektir.

Kökeninin getirdiği özelliklerden biri de bu köpeklerin serin iklimlere daha kolay adapte olmalarıdır. Sıcak olduğu anda hareket etmekte zorlanırlar. Bununla birlikte burun yapılarındaki farklılık nedeniyle aşırı hareket ettiklerinde nefes nefese kalırlar. Aynı özelliklerinden dolayı uyurken horladıkları da gözlemlenir.

Sevgisini göstermekten de hiç çekinmeyen bu köpekler, yolda yürürken kendisine sevgi gösteren bir yabancıya bile anında kendini sevdirecek kadar uysal ve sevecendirler.

Çocuklu aileler eğer hem apartman hayatına uyum sağlayacak hem de çocuklarıyla arkadaşlık kuracak bir köpek arıyorlarsa satılık Fransız bulldog yavru ilanlarına bakabilirler. Çünkü bu köpek kısa zamanda ailenin bir parçası olmayı başaracaktır. Sürekli yanınızda olmak isteyeceği için çocuklarla birlikte de dışarı çıkabilir. Ancak diğer köpeklere karşı biraz huysuz olabilir. Hele ki dışarıda onun yanındayken başka bir köpeği sevmeye kalkarsanız garip bir kıskançlık tepkisiyle karşılaşabilirsiniz.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Yürüyüşü bile size güldürmeye yeterli olabilecek kadar gülünç bir görünüme sahip olan bu küçük ve eğlenceli köpekler, özellikle kafa ve kulak yapılarıyla farklarını belli ederler. Kafası kare şeklinde bir görünüme sahiptir ve Buldog cinsin klasik özelliği olan yanakların aşağıya doğru sarkması, bu köpeklerde de görülür. Kulakları ise farklı bir açıda yukarıya doğru dönüktür ve bu yüzden yarasa kulağına benzer.

Fransız Buldog, 12 ila 20 kilo civarında ağırlık sergileyen bir köpek türüdür. Ancak tembelliğe çok elverişli olduğu için yeteri kadar hareket etmezse kilo almaya çok müsait bir yapısı vardır. Boyları ise 28 ila 33 cm arasında değişir. Zaten bu cinsin en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi boyutlarının ufak tefek olmasıdır.

Cana yakın bir köpek türü olan Fransız Buldoglar, sıcak ve nemli havalarda solunum problemi yaşayabilirler. Bu cinsin genetik özelliğidir. O yüzden yaz aylarında serinletmek için sık sık suyla temas etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca güneşli havalarda dışarı çıkması önerilmez. Bu köpekler için en uygun olan yaz aylarında akşam serinliğinde çıkılan bir yürüyüştür.

Omuz yapılarının daha dar ve bacak kaslarının biraz daha yaygın olması bu köpeği Bulldog cinsinden ayıran en büyük özelliktir. Ayrıca derisinin yumuşak oluşu da dokunduğunuzda çok güzel bir his verir.

Bu cinste vücut uzunluğu, omuz yüksekliğinden daha fazladır. Vücut uzunluğundan kasıt, omuz noktası ile kalça noktası arasındaki mesafedir. Muzzle denen burun bölgesinin uzunluğu ise kafasının uzunluğunun yaklaşık 6’da 1’idir.

Burun delikleri açılmış ve simetriye sahip olan köpeklerin burnu genellikle siyah, kalkık ve geniş bir yapıdadır. Çenesi ise oldukça güçlüdür. Alt çenesi, üst çenenin ön kısmına doğru yönelir ancak hizayı bozmadan önce duran bir yapıdadır.

Türün en dikkat çekici yerlerinden bir tanesi de gözleridir. Canlı bir ifadeye sahip olan gözler koyu renkli ve iri bir görünüme sahiptir.

Tüy Bakımı

Fransız Buldog ilanları üzerinde yazan bilgilerden en öne çıkanı bu türün tüy bakımı konusundan sıkıntı çıkarmayan bir yapıda olmasıdır. Diğer köpeklerle kıyasladığımızda bu son derece doğru bir tabirdir.

Köpeğin yumuşak derili ve kısa tüylü bir yapıya sahip olması tüy dökümünü de minimize eder. Çok sert olmayan lastik uçlu bir fırçayla dökülen tüylerinden kolayca kurtulmanız mümkündür. Bu köpeklerde tüyden ziyade salya ile mücadele ön plandadır. Yanakları sarkık olduğu için normal köpeklerden biraz daha fazla salya akıtırlar.  O yüzden özellikle hareketli olduğu anlarda zaman zaman geçtiği yerlerde izini bulabilirsiniz.

Kökeni

Fransız Bulldog, her ne kadar isminden yola çıktığımızda bir Fransız ırkı gibi görünse de İngiliz kökenli bir köpek cinsidir. 1800’lü yıllarda İngiltere’de yaşan Fransızlar bu küçük köpeği Fransa’ya götürmüşlerdir. Daha sonra bu ülkede Terrier’le çaprazlanan bu ırk kısa zamanda çok popüler bir hale gelmiştir. Özellikle yürüyüş yapmayı seven Fransız kadınların gözdesi haline geldikten sonra adı Fransız Buldog olarak anılmaya başlamıştır. Hatta bu köpekler tekrar İngiltere’deki gösterilere götürüldüğünde İngilizler tarafından çok tepki görmüştür. Çünkü dönemin şartlarında Buldog cinsi köpekler İngiltere’nin bir sembolü olarak kabul ediliyorlardı.