Doberman 

İş köpeği sınıfında yer alan Doberman cinsi köpekler, Dünya’da en fazla aranan ve özel ilgili bir kitleye sahip olan köpekler arasındadır. Nerdeyse her Doberman köpeğinin birkaç nesil ötesi kayıt altındadır. Bu nedenle satılık Doberman yavru arayanların şecere takibi yapmaları da önemlidir.

Temel Özellikleri

Doberman cinsinin en temel özelliği kaslı yapısı ve dik duruşudur. Alman disiplininin somut örneklerinden biri olan bu köpek, son derece güçlü ve bir o kadar da korumacıdır.

FCI adı verilen kuruluş, bu cinsin standartlarını tayin ederken siyah, kahverengi, mavi ve fawn renkli kürkleri kabul etmiş, diğer türleri ise kapsam dışında bırakmıştır. Yani safkan bir Doberman ancak bu dört kürkten birine sahip olduğunda belge alabilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Dobermanlarda yetişkin bir erkek 68 ila 72 cm yüksekliğe erişir. Dişilerde ise 63 ila 68 arasında yükseklik gözlemlenir. Dişiler 30-35 kg arasında olurken erkekler bu ortalamanın 5 kg kadar fazlasını oluştururlar.

Kulakları ve kuyruğu doğumdan hemen sonra genellikle kesilir ve bir süre sargılı durur. Bu kesim, görüntünün daha sert ve asil olmasını sağladığı için tercih edilir. Satılık Doberman ilanları genellikle bu ayrımı ihtiva eder.

Tüy Bakımı

Dobermanlarda tüy dökümü orta derecededir. Bu nedenler çok yoğun bir bakıma gerek duyulmaz. Haftada bir iki kez taramanız ve banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Tüy dökme ile beslenme arasındaki ilişkinin en yoğun gözlendiği cinslerden birisi Dovermanlardır. Bu yüzden Satılık Doberman almadan önce beslenmesi konusunda da iyi bir araştırma yapılması gerekir.

Kökeni

Doberman, Dünya’da üreticisinin adını taşıya tek köpektir. Alman bir yetiştirici olan Karl Friedrich Doberman’ınbir çok ırkı çaprazlaması sonucu ortaya çıkardığı bu köpek, 1898 yılında resmi kayıtlarda yer almıştır.