Collie

Televizyon tarihinde içinde hayvan olan yüzlerce film ve dizi çekilmiştir. Ancak hiçbiri Lassie etkisi bırakmamıştır. Tam 19 yıl süren bu efsanevi dizide yer alan köpeğin cinsi Collie olarak bilinir. O dönemde birçok insan bu köpekten edinmek için yoğun bir talep oluşmasına neden olmuştur. Ancak her ne kadar köpekte potansiyel olsa da asıl olanın sabırla verilen bir eğitim olduğu unutulmamalıdır.

Temel Özellikleri

Satılık Collie arayışından olanların birçoğu bu köpeğin görüntüsüne ve zekasına hayrandır. Çok sevimli ve asil bir görüntüsü olan bu köpekler, Dünya’daki en yetenekli köpeklerdendir.

En dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de çevresindeki insanlara karşı korumacı bir yaklaşım geliştirmesidir. Sahipleriyle çok yakın bir ilişki kuran bu cins, her tehlikede kendini öne atan, kahraman özellikli bir yapıdadır.

Evde bakım için çok uygun bir köpek değildir. Çünkü doğası gereği enerjisini atma ihtiyacı duyar. Bu cinsin en iyi olduğu konularda bir tanesi de engelli bireylere rehberlik etmektir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Collie cinsinin renkleri genelde çok karakteristik olur. Kahve tonlarıyla birlikte beyaz, ya da siyahla birlikte paslı bir renk görülür. Uzun bir kuyruğu olan bu cinsin vücut yapısı koşuya uygun olarak evrimleşmiş kaslı ve sağlamdır.

Tüy Bakımı

Satılık Collie yavru alma isteyenlerin tüy bakımı konusunda deneyimli olmaları ya da bu işi öğrenmeye hevesli olmaları gerekir. Çünkü bu köpekler çok fazla tüy dökerler. Özellikle kıştan bahara geçerken sürekli olarak devam eden bu döküm, her gün fırçalayarak kontrol altına alınabilir.

Kökeni

Collie cinsinin kökeni İskoçya’dır. Uzun yıllar çoban köpeği olarak kullanılan bu köpeklerin sığırları bakışlarıyla hipnotize ettiğine dair bir inanış bile vardır. En iyi çoban köpekleri arasında gösterilirler.