Chow Chow

Görüntüsü ile ünlenen Chow Chow köpekleri, Türkiye içerisinde “Çin aslanı” olarak da bilinirler. Kafatası ve surat yapısı bir aslana benzediği için böyle bir isim almıştır. Belirtilen köpeğin en yaygın bilinen özelliklerinden bir tanesi, siyah bir dile sahip olmasıdır. Uysal ve aynı zamanda aktiviteyi seven Chow Chow türü köpekler, çocuklarla da son derece iyi anlaşır. Genel olarak Türkiye’de ve tüm dünyada yaygın olan bu tür köpekler, tıraş edilmediklerinde, iri ve tüylü bir hayvana dönüşebilirler.

Süs köpekleri olarak da bilinen Chow Chow cinsi hayvanlar, genellikle güzel görüntüleri nedeniyle tercih edilirler. Her ne kadar uysal olsalar bile inatçı tavırları, sahipleri tarafından zor eğitilmelerine neden olabilir.

Temel Özellikleri

Taranmayı çok fazla seven Çin aslanlarının en belirgin özelliklerinden bir tanesi, sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Aile ortamında yaşamayı seven bu tür köpekler, sahiplerine büyük bir sadakat ile bağlılık gösterirler.

 • Düzenli bir şekilde eğitilmediklerinde, bağımsız ve aynı zamanda kontrol edilemeyen tavırlar sergileyebilirler.
 • Yukarıda belirtilenlerin aksine, zaman içerisinde belirtilen türdeki köpekler son derece uysal ve kibar bir hal alabilirler.
 • Diğer köpekler yerine kendi kendilerine vakit geçirmeyi seven Chow Chow cinsi hayvanlar, baskın bir karakter yapısına sahiplerdir.
 • Yavru bir Çin aslanı sahiplenen bireylerin, günlük düzenli olarak egzersizlerini yaptırmaları hayvanın daha eğitilebilir bir hale gelmesine yardımcıdır.
 • Genellikle toprak tonlarında olan adı geçen köpekler, yoğun tüylere sahip oldukları için soğuğa karşı duyarlı olmaları ile bilinirler. Ancak yine de uzun süre yaşayabilmesi için çok soğuk ortamlarda bakılmaması gerekir.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Chow Chow cinsi köpeklerin görüşlerinde en çok dikkat çeken noktalarından bir tanesi arka ayaklarıdır. Ön ayaklarına göre daha düz ve sivri görünen arka ayakları, belirtilen hayvanların dik ve dikkat çekici yürümelerine sebep olur. Dış görünüşlerine de farklı bir sevimlilik katan ayak yapıları sayesinde bu tür köpekler, benzerleri arasından kolaylıkla sıyrılabilirler.

 • Yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda Çin aslanlarını büyük ve geniş kafataslarının içerisinde, küçük kulak ve burun yapısına sahip hayvanlardır.
 • Gözlerinin önünde bulunan perçemleri ve kabarık tüyleri, suratının olduğundan küçük görünmesine neden olabilir.
 • Kuyrukları olduğundan daha yuvarlak görünen Çin aslanlarının gövdeleri ise kısa ve kıvrımlıdır.
 • Dilleri çoğu zaman dışarıda dolaşan bu tür hayvanlar, bodur ve kısa çok fazla gelişim göstermeyen köpek türlerinden bir tanesi olarak belirtilir.
 • Küçük ve üçgen kulak yapıları, sevimli suratları ve yuvarlak ayakları ile Chow Chow cinsi hayvanlar, çocukların en çok sevdikleri süs köpeği kategorisinde de gösterilebilirler.

Tüy Bakımı

Tüyleri sık ve yoğun olduğu için Çin aslanlarının düzenli bir şekilde taranması gerekir. Tüyleri her zaman sert ve dik olduğu için, doğru bir şekilde taranması, hayvanın rahatlaması ve daha iyi bir şekilde hareket edebilmesi açısından faydalıdır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde, tüylerini sıklıkla döken belirtilen tür köpekler, rahatsızlık yaşamamaları adına tıraş ettirilebilirler.

Ayda ya da iki haftada bir yıkanabilen Chow Chow köpekleri, düzenli bir şekilde bakıldıklarında, sanılandan daha uzun yaşayabilirler. Tüy bakımı konusunda özel şampuanların kullanılması, gövdesinde bulunan ince tüylerine masaj yapılması, adı geçen hayvanın kendini daha iyi hissetmesi açısından önemlidir.

Kökeni

Uzun yıllar öncesin Çin’de keşfedilen ve araba çekicisi olarak kullanılan Çin aslanları, daha sonrasında sevimli görüntüleri ile tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde aile köpekleri olarak sahiplenilen Chow Chow türleri, önceleri avcılık gibi işlerde de kullanılmışlardır.

 • Kökeni hakkında kesin bilgilerin olmadığı belirtilen hayvanların, eski köpek ırklarına benzedikleri de ifade edilir.
 • Satılık Çin aslanı yavruları, yalnızca ülkemizde değil, Avrupa ve Amerika kıtalarında da yaygınlaşmış durumdadır.
 • Uzun yıllar öncesinde adı geçen köpeklerin kürkleri ceket yapımında kullanılmıştır.
 • Aynı zamanda Çin aslanı etinin belirtilen ülke içerisinde sıklıkla tüketildiği de belirtilir.

Chow Chow Nasıl Eğitilir?

Eğitim konusunda en çok uğraştıran köpeklerden bir tanesi olan Chow Chow türlerinin, yavruyken alınması, daha kolay bir şekilde eğitim verilmesi açısından faydalıdır.

 • Chow chow’ların eğitimleri sırasında, ödüllendirme sisteminin kullanılması, komutları daha kolay bir şekilde kavramalarına yardımcı olur.
 • Diğer köpekler yerine tek başlarına eğitildiklerinde daha kalıcı sonuçlar alınabilir.
 • Uzun süre eğitilmediklerinde tembelleşebildikleri için düzenli olarak bakımlarının tamamlanması ve egzersizlerinin yaptırılması son derece önemlidir.
 • Tasma ya da ip ile birlikte gezdirilmeyi sevmeyen Çin aslanları, bağımsızlıklarına düşkün oldukları için özellikle açık alanlarda serbest bırakılmalılardır.
 • Eğitimleri sırasında, itaatkar davranışlar sergileyen bu tür köpekler, doğru bir şekilde ödüllendirildiklerinde sahiplerinin tüm isteklerini yerine getirebilirler.
 • Çin aslanları, bir süre eğitilen daha sonrasında ise sürekli uysal davranışlar sergileyen köpekler değillerdir. Bu nedenle eğitimlerinin sürekli olması, kontrol altında tutulmaları ve aktivitelerinin yaptırılması, gelişimlerinin doğru bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

Chow Chow Yaşam Süresi

Türkiye’de ve dünyada bulunan satılık Çin aslanları, en az 8 yıl en fazla ise 12 sene yaşayabilirler. Yaşam sürelerinin diğer köpek türlerine göre daha kısa olması sahiplerini endişelendirebilir. Ancak doğru bir şekilde bakıldığında ve Veteriner kontrolünde büyütüldüğünde en fazla 15 yıla kadar yaşayan Çin aslanları da vardır.

 • Bakımı, ilgi görmesi ve beslenme düzeni, yaşam kalitesinin artması konusunda son derece önmelidir.
 • Yavru olarak bir Chow Chow sahiplenen bireyler, aşılarını doğru şekilde yaptırarak köpeklerinin daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olabilirler.
 • Boyları 46 ile 56 cm arasında değişen, kiloları ise en fazla 32 olabilen belirtilen köpekler zaman içerisinde dirsek displezyası hastalığına yakalanabilirler.

Türkiye’de Nerelerde Bulunur?

Türkiye içerisinde neredeyse tüm illerde bulunan petshoplar da sahiplerini bekleyen Çin aslanları, popüler hale geldikleri için kolay bir şekilde sahiplenilebilir. Çin aslanı ilanları konusunda internet sayfaları da köpek sever bireylere son derece yardımcıdır.

 • Herhangi bir petshop ya da hayvan barınağından belirtilen türdeki köpeği sahiplenen kişilerin bakımı en iyi şekilde sağlaması önemlidir.
 • Satılık Chow Chow yavru sahiplenmek isteyen bireyler, bu alanda hizmet veren online sayfaları da ziyaret edebilirler.
 • Çocuklar ve gençler tarafından belirtilen cinse çok fazla ilgi duyulması, satıldığı alanların çoğalmasına da yardımcı olmuştur.

Chow Chow Yaşam Alanı

Chow Chow’lar her ne kadar aktivite yapmayı seven hayvanlar olarak bilinseler bile, apartman dairelerinde kolay bir şekilde yaşayabilirler. Rahatsız edilmedikleri sürece havlama ve huzursuzluk çıkarma huyları çok fazla olmadığı için uysal bir yapıya sahiplerdir.

 • Belirtilen hayvanın uzun süre yaşayabilmesi için doğru yaşam alanı seçimi son derece önemlidir.
 • Chow chow ilanları inceleyen ve adı geçen hayvandan sahiplenen bireyler, büyük ve geniş bahçeli müstakil evlerinde de bu tür köpeklere yaşam alanı oluşturabilirler.
 • Soğuya ve sıcağa karşı duyarlı bir vücuda sahip olan Çin aslanları, dışarıda bir kulübe içerisinde de kolaylıkla yaşayabilirler.
 • Tüyleri sık olduğu için çok sıcak mekânlarda olması, hayvanın zorlanmasına ve kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle serin ortamlarda beslenmelidir.