Cavalier King Charles

Hem süs hem de av köpeği olarak bilinen Cavalier King Charles cinsi hayvanlar, sevimli görüntüleri ile sahiplerini mutlu edebilirler. Kısa boyları, uzun tüyleri ve sarkık kulakları ile her zaman sempatik bir görünüşe sahip olan bu tür köpekler, kokuya karşı son derece duyarlılardır. Sahibine, çocuklara ve yakın çevresine son derece sıcak ve sempatik davranan adı geçen köpekler, doğru bir şekilde eğitildiklerinde, en evcil hayvanlardan bir tanesi olarak gösterilebilirler.

 • Satılık Cavalier almak isteyen kişilerin, yavru olanlarını tercih etmeleri daha kolay bir şekilde eğitilebilmeleri açısından avantajlıdır.
 • Genel olarak siyah, beyaz ya da kahve tonlarındaki renklerden oluşan bu köpekler, son dönemde Türkiye içerisinde de çok fazla yaygınlaşmış durumdadır.
 • Avrupa ve Amerika’da da çocuklar tarafından çok fazla beğenilen Cavalier King Charles köpeklerinin kaliteli bir şekilde bakımlarının gerçekleştirilmesi için doğru yaşam alanının oluşturulması önemlidir.

Temel Özellikleri

En çok kulaklarının uzun ve tüylü olması nedeniyle dikkatli toplayan Cavalier King Charles cinsi köpekler aynı zamanda yuvarlak bir kafatasına sahiplerdir. Hızlı ve son derece coşkulu bir yapıya sahip olan köpekler, aktivitelerden, sahipleri ile vakit geçirmekten ve topları yakalamaktan keyif alırlar.

 • Belirtilen köpeğin genel özelliklerini öğrenmek, bireylerin hayvanları ile daha yakından iletişim kurmalarına destek verir.
 • Küçük olmalarına rağmen, korkusuz bir yapıya sahip oldukları için sahiplerini her türlü tehlikeye karşı koruma iç güdüsüne sahiplerdir.
 • Çok fazla havlamadıkları için hem sahiplerini hem de yakın çevrelerini rahatsız etmezler.
 • Cavalier King Charles köpekler küçük ve oyuncak köpek olarak kabul edildiklerinden dolayı uysal bir tavır sergilerler.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Görünüşlerinde kulaklarından sonra en çok dikkat çeken bölgeleri gözleri ve yüz hatlarıdır. Yuvarlak gözlere ve konik bir burun yapısına sahip olan Cavalier King Charles cinsi köpekler, minyon suratları ile sahiplerinin sempatisini toplayabilirler. Tüylerinin uzun olmasının yanında hafif dalgalı görünmesi, sevimli görüntülerinin daha da dikkat çekici bir hal almasına destek verir.

 • Vücut yapıları noktasında ise adı geçen köpek türlerinin kuyruklarının kısaltılabildiğini söylemekte fayda vardır.
 • Gövdeleri uzun, ön ve arka ayakları ise gövdelerine göre daha kısa olan bu tür köpekler, bodur hayvanlar olarak da bilinirler.
 • Vücut renkleri ise alın, gövde ve burun kısımlarında açık tonlar barındıran karma bir renge sahiptir.

Tüy Bakımı

Uzun tüylere sahip oldukları için Cavalier King Charles köpeklerinin her gün düzenli olarak taranmaları gerekir. Üstelik belirtilen hayvanlar, gerek duyulması halinde haftalık olarak yıkanabilirler. Yaz aylarında ya da hava sıcaklığının arttığı zamanlarda tüylerinin kısaltılması, daha rahat edebilmelerine yardımcı olur.

 • Tüy bakımı sırasında, hayvanın derisini hırpalamadan, yumuşak hareketler ile masaj yapmak gerekir.
 • Kulaklarının içlerindeki ve parmak aralarındaki tüylerin, düzenli aralıklar ile temizlenmesi hasta olmamaları açısından önemlidir.
 • Çok fazla olmasa da belirtilen ırktaki hayvanlar mevsim geçişlerinde tüy döktükleri için bu dönemlerde Veteriner gözetiminde olmalarında fayda vardır.
 • Cavalier King Charles köpeklerini yıkarken dikkatli hareket etmek ve daha sonrasında detaylı bir şekilde kurulamak, derilerinde hassasiyet oluşmamasına yardımcı olur.

Kökeni

Pug ve Japon Chin ırklarının bir karışımı olan Cavalier King Charles köpekleri ilk olarak İskoçya’da görülmüştür. 1500 ve 1600’lerde ortaya çıkan bu tür köpekler, daha sonrasında kısa bir süre içerisinde tüm Avrupa ve Amerika kıtalarına yayılmışlardır. Belirtilen köpeğin ismini Kral Charles’in verdiği söylenir.

 • İngiliz kraliyeti içerisinde de ilgi gören köpek türü, yakın bir zamanda Türkiye’de de yaygın hale gelmiş durumdadır.
 • Farklı köpek türlerinin karışımı olan hayvan, bu nedenle benzer süs köpeklerine göre değişik bir burun ve yüz yapısına sahiptir.
 • Adı geçen köpeğin kökeni hakkında bilgi sahibi olmak, yaşama rutinini daha iyi bir şekilde öğrenebilmek açısından faydalıdır.

Cavalier King Charles Nasıl Eğitilir?

Eğitim noktasında son derece uysal olan Cavalier King Charles köpekleri, kolay bir şekilde sahiplerinin sözünü dinlemeye başlayabilirler. Ancak bu noktada sahibin ya da yakın çevrenin kibar hareket etmeleri gerekir. Soylu bir köpek olarak bilinen Cavalier cinsi hayvanlar, ani bağırmalardan, emir komutlarından ve zorla yaptırılan eğitimlerden hoşlanmazlar.

Ödüllendirici eğitim sistemi: Bu tür süs köpeği kategorisinde yer alan hayvanlara, ödüllendirici eğitimin verilmesi, sahiplerinin söylediklerini daha kısa süre içerisinde dinlemeye başlamaları açısından avantajlıdır. Mama, egzersiz ya da farklı oyuncaklar ile ismi geçen hayvanın eğitim sırasında ödüllendirilmesi, sahibine daha bağlı bir hale gelmesine yardımcı olur. Satılık Cavalier yavru alan arayışında olan ve belirtilen köpeği sahiplenen kişiler, eğitim konusunda daha avantajlı olabilirler.

Cavalier King Charles Yaşam Süresi

Köpeklerin yaşam süresi, sahipleri tarafından bakılma kalitelerine göre değişmekte olup, adı geçen hayvan en fazla 15 yıl yaşayabilmektedir. Herhangi bir rahatsızlığı ya da sağlık problemi olması durumunda 9 seneden sonra hayatını kaybeden Cavalier cinsi köpeklerin düzenli olarak Veteriner gözetiminde olmaları önemlidir.

 • Sahiplendikleri hayvanın yaşam süresini uzatmak isteyen kişilerin, bakımlarına dikkat etmelerinde yarar vardır.
 • Cavalier King Charles türü köpekler, dikkatli bir şekilde eğitilerek büyütüldüklerinde ve aşıları düzenli olarak yaptırıldığında daha uzun yıllar hayatta kalabilirler.
 • İlk kez bir köpek alacak bireyler, Cavalier ilanları olan sayfaları incelerken, köpeğin yaşına dikkat ederek en fazla ne kadar hayatta kalacağı konusunda bir çıkarımda bulunabilirler.
 • Özellikle köpek dostu olan vatandaşlar açısında, böyle insan canlısı bir hayvan beslemek birlikte güzel vakit geçirmelerine yardımcı olabilir.

Türkiye’de Nerelerde Bulunur?

Türkiye içerisinde daha çok İngiltere bölgesinde popüler hale gelen Cavalier King Charles köpeklerinden almak isteyen kişilerin uzun süre araştırma yapmaları gerekir. Cins hayvan kategorisinde yer aldıkları için bu tür köpekler barınaklar yerine petshoplarda ve özek köpek çoğaltım dükkanlarında yer alırlar. Satılık Cavalier King Charles alacak olan kişiler bu noktada belirtilen mekanlara bakabilirler.

 • Adı geçen köpek için belirtilen ücretler petshoplara göre farklılık gösterir.
 • Satın almadan önce hayvanın tüm sağlık kontrolleri yapılmalı ve bir rahatsızlığı olmadığı konusunda Veterinerden bilgi alınmalıdır.
 • Türkiye içerisinde adı geçen köpeği bulamayan kişiler, internet sayesinde kısa sürede yurt dışından getirtebilirler.
 • Son dönemde köpekler ve diğer hayvanlar adına özel olarak oluşturulan e-ticaret sayfalarından da belirtilen cinse ait yavru bulmak mümkündür.

Cavalier King Charles Yaşam Alanı

Asil ve soylu olarak bilinen Cavalier King Charles köpekler, müstakil dairelerde ya da apartmanlarda yaşayabilirler. Kolay bir şekilde eğitilebildikleri için havlama ya da başkalarına saldırma problemleri yoktur. Üstelik bu tür köpekler suda yüzmeyi çok sevdikleri için sıklıkla deniz kenarında ya da havuzlarda aktivite yaptırılabilir.

 • Yaşam alanları köpeklerin ruhsal açıdan problem yaşamamaları için özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardır.
 • Yapıları gereğince çok sıcak şehirlerde yaşayamayan hayvanlar, daha çok serin ya da ılıman bölgeleri severler.
 • Sıcak şehirlerde yaşayan kişilerin yaz ayların Cavalier’lerin tüylerini tıraş ettirmeleri gerekir.
 • Köpeklerde dahil olmak üzere tüm hayvanların yaşam alanları ile ilgili detaylı bilgi, Veterinerlerden edinilebilir.
 • Yavru oldukları dönemlerde hareketlerini kontrol edemedikleri için çocuklardan bir süre uzak durmaları faydalı olacaktır.