Cane corso

Bekçi köpeği ve polis köpeği olarak kullanılan Cane corso, genellikle koyu renkli ve kaslı yapısıyla dikkat çeken bir cinstir. Kolay adapte olan ve eğitime hızlı cevap veren nitelikte olması bu cinsin tercih edilmesinde rol oynayan niteliklerden bazılarıdır. Satılık Cane corso yavru ilanlarına bakmadan önce bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temel Özellikleri

Satılık Cane corso ilanlarının genelinde dikkat çeken noktaların başında bu köpek cinsinin ev ortamında da yetiştirilebildiği gelir. Sessiz bir yapıda olması sebebiyle apartman hayatına da uyum sağlamakta güçlük çekmediğini söyleyebiliriz.

Kas yapısı nedeniyle güçlü ve çevik olan bu köpekler, aile üyelerinin tamamına sadık olurlar. Ayrıca korumacı yapıları nedeniyle küçük çocuklar için de iyi bir arkadaş alternatifi olabilirler. Küçük yaşlardaki Cane corso cinsi köpekler oyuncu ve sürekli hareket ister. Ancak yaşlandıkça daha sakin bir yapıda büründükleri için bakımları da giderek kolaylaşır.

Bu tür köpekler için en ideal ortam bahçeli evler ya da açık yürüyüş alanı olan muhitlerdir. Çünkü yaşamları boyunca bol egzersiz ve yürüyüş ihtiyacı duyarlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Estetik bir görünüme sahip olan Cane Corso cinsinin vücut yapısı atletik ve gelişmeye açıktır. Irkın en belirgin özelliği kürek kemiklerinin arasındaki yüksekliktir. Ağız ve burun yapısı uzun olan bu cins, kategori olarak orta irilikteki köpekler arasında sayılır.

Tüy Bakımı

Care Corso ilanları konusunda araştırma yapanlar köpeğin tüy bakımı konusunda endişelenmeden hareket edebilirler. Çünkü kısa tüylü olan bu cins için sadece fırçalama yeterli olmaktadır.

Kökeni

Cane corso cinsinin kökeni İtalya olarak bilinir. RmanMolosian sınıfının bir üyesi oldukları tahmin edilen bu köpekler, eski dönemlerde yabani hayvanların avlanmasında yardımcı olarak görev almışlardır. İtalyanlar, bu köpeği eğiterek zamanla bir bekçi ve koruma köpeği özeliğine büründürmüşlerdir.