Border Collie 

TV’lerde düzenlenen yetenek yarışmalarında en çok görülen köpek cinsi olan Border Collie, Dünya’daki en zeki köpekler arasında yer alır. Satılık Border Collie yavru ilanlarına bakıyorsanız, öncelikle bu köpeğe iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayalım. Yani gerçekte vakit ayırabilecekseniz sahip olmanız gerekir.

Temel Özellikleri

Zeki olmaları bu cinse yetenek de katmış durumdadır. En fazla beşinci tekrarda bütün komutları öğrenebilecek kadar kabiliyetlidirler. Uzun süredir İngiltere ve İskoçya’nın kırsal alanlarında çoban köpeği olarak kullanılırlar.

Ortalama 10-17 yıl arası yaşayan bu köpek cinsi, görüntü olarak Avusturalya çoban köpeğine çok benzer. Son derece enerjik olduğu için bu köpeğe sahip olmayı düşünenlerin her gün egzersiz yaptırabilecek konumda olması gerekir. Özellikle yavru oldukları dönemde sürekli bir enerji patlaması yaşarlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Border Collie cinsi köpeklerde kafa kısmı ayırt edici bir nitelik gösterir. Vücudunun diğer kısımlarına kıyasla oldukça geniş bir kafaları vardır. ağızlarının olduğu yerler ise genellikle siyahtır.

Kulaklarının yarısı dik ve uç kısmı hafif eğik bir yapıdadır. Göz rengi konusundaysa bir standart yoktur yani her köpeğin farklı bir göz rengi olabilir. Tüy renkleri konusunda farklılıklar gözlenir. Siyah – beyaz, kırçıllı ya da kızıl – beyaz gibi farklı görünümlerde olabilirler.

Tüy Bakımı

Border Collie ilanları ilginizi çekiyorsa kesinlikle bu köpeğe uygun bir alanınız olması gerektiğini belirtelim. Yani apartman hayatına çok uygun değildir. Tüy bakımı düzenli olarak gerçekleştirilmeli ve sık sık banyo yaptırılmalıdır. Bunun nedeni ise çok hareketli oldukları için sürekli bir yerlere girip çıkmalarıdır. Ayrıca çiftlik gibi bölgelerde bakılacaksa keneye karşı da önlem almanız gerekebilir.

Kökeni

Köpeğin kökeninin İngiltere olduğu bilinmektedir. Spaniel ırkından geldiği tahmin edilen bu cins narkotik köpeği olarak da kullanılır.