BichonFrise 

İlginç tıraş edilmiş köpek yarışmalarında gördüğünüz ponpon tipli köpekler Bichon Frise cinsine mensuptur. Eğer kısa sürede ailenizin bir ferdi gibi olsun ve çocuklarınızla oyunlar oynasın istediğiniz bir köpek türü varsa kesinlikle aradığınız budur.

Temel Özellikleri

Bu cinsin e belirgin özelliği ufak tefek yapısının kendisine kattığı sevimliliktir. Genelde bu köpeğe sahip olanlar her yerde yanında götürür. Çünkü kucakta çok kolay taşınabilen ve her ortama adapte olabilen bir yapısı vardır.

Sosyal ve arkadaş canlısı bir köpek olmaları çoğu kişi için hayatlarındaki ilk köpek deneyimini bu cinsle yaşamayı tercih etmesinin başlıca nedenidir. Ayrıca zeki ve yetenekli bir köpektir. Kolayca eğitilebilir ve komutları hemen kapar.

Çok uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymamaları bu cinsi harika bir ev köpeği yapar. Günlük enerji atma ihtiyacının çoğunu küçük oyunlar sayesinde karşılar. Yine de günlük yapılan yürüyüşlerden ve kısa mesafeli koşulardan büyük zevk alır. Satılık Bichon Frise yavru olarak alındığında adeta evin bir ferdi gibi davranmaya başlar.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Bichon Frise cinsinin görünüşü beyaz renk ağırlıklıdır. Nadir de olsa kayısı ya da gri renkte tüylere sahip olanlar da vardır. Yuvarlak hatlara sahip olan bu cinsin yüz yapısı da çok ayırt edicidir. Siyah uçlu bir burun ve siyah yuvarlak yapılı gözler adeta kara saplanmış zeytinler gibi görünür.

Tüy Bakımı

Satılık Bichon Frise almak isteyenler tüy bakımına özen göstermelidirler. Çok uzun olmasa da kıvırcık yapıda tüylere sahip oldukları için poodle adı verilen bir şekil verilmeli o şekilde sürekli düzeltilmelidir. Ayda bir mutlaka bütün vücudu gözden geçirilmeli ve özellikle göz çevresi düzenli olarak alınmalıdır.

Kökeni

14 yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Bichon Frise cinsi, İspanya’da Barbet Su Spaniel ile Poodle cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.