Genel olarak American shorthair türleri ile aynı özelliklere sahip olan bu tür kediler, benzerleri gibi sevecan ve sıcakkanlı yapıları ile dikkat çekerler. Çocuklarla ve yetişkinlerle son derece iyi anlaşan bu kediler, aynı zamanda kuru mama ile beslenirler ve bakıma çok fazla ihtiyaç duymazlar.

Temel Özellikleri

Daha çok atlamalı ya da enerjik oyunların yerine, zeka geliştirici oyun içerikleri ile vakit geçirmeyi seven bu tür kediler, tembel olmayan kedilerin kategorisinde yer alır. Sahiplerine birbirinden farklı gösteri yapan American Wirehair türleri, aynı zamanda puzzle, yap-boz gibi parçalar ile keyifli vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Tüylerinin yumuşak olmasına rağmen, dik ve aynı zamanda da yoğun olması ile dikkat çeken American Wirehair kedi türleri benzerlerinden farklı olarak daha çıkık bir ağız yapısına sahiptir. Kasları fazla olmayan belirtilen kedilerin, vücutları da orantılı bir şekilde oluşmuştur. Aynı zamanda yukarıda belirtilenlere ek olarak bu tür kedilerin diğerlerine oran ile daha küçük patilere sahip oldukları gözlemlenmektedir.

Tüy Bakımı

Yukarıda özellikleri belirtilen kedilerin, tüylerinin sık olması nedeniyle çok fazla taranmaları önerilmez. Yalnızca tüy dökme dönemlerinde, taranması tavsiye edilen belirtilen kedi türleri bu nedenle bakım gerektirmeyen hayvanlardan bir tanesi olarak da kabul edilir. Yıkanmaya da gerek duyulmayan kediler, daha çok ilkbahar aylarında biraz daha ilgi isterler.

Kökeni  

1978 yılında yeni bir kedi cinsi olarak kabul edilen American Wirehair türleri, daha çok kuzey Amerika içerisinde yaşarlar. Önceleri ilgi görmeyen, son dönemlerde daha da popüler hale gelen belirtilen kediler, orta kedi ırklarından bir tanesi olarak belirtilebilirler. Kökeni hakkında pek fazla bilgi bulunmayan kedi türleri ile ilgili veterinerlerden de yardım alınabilir.