Tam anlamı ile uysal olmaları ve neredeyse vicdanlı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle dikkat çeken American Bobtail, yaygın olarak sahiplenilen kedi türlerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Zeki ve oynamayı seven bu tür kediler, verilen eğitimleri kısa süre içerisinde kavramaları nedeniyle de dikkat çekerler.

Temel Özellikleri

En az köpekler kadar sadık olmaları, belirtilen kedi türünün en temel özellikleri arasında yer alır. Puzzle, ipli oyuncak ya da diğer türleri kısa süre de kavrayan ve zekaları ile dikkat çeken American Bobtail türü kediler, son dönemde bireyler arasında da popülerliğini arttırmıştır. Uyumlu olmaları ile dikkat çeken kediler, sahiplerinin yanında asla sorun çıkarmamaları ile bakımı kolay kedi türleri arasında yer alırlar.

Görünüş Ve Vücut Yapısı

Kediler içerisinde, kısa ve sık tüyleri ile dikkat çeken bu tür kediler, genellikle benzerlerine göre daha küçük boyludur. Uzaması ve dikkat çekici bir yapı alması, zaman alan bu tür kediler, en az 3 yılsonunda gelişimlerini tamamlayabilirler. Belirtilen kedilerin ise kuyruk uzunlukları normal yapıdadır.

Tüy Bakımı

Kedilerde tüy bakımı, en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Tüyleri keçeleşmeye ve dolaşık hale gelmeye müsait olan bu tür kedilerin, haftada en az 2 kez düzenli bir şekilde taranması gerekir. Daha çok ilkbahar ve sonbahar yani mevsim geçişlerinde tüylerinin dökülmesi, sahiplerinin dikkatli olmalarını da gerektirir. Yoğun tüy dökümü yaşandığı dönemlerde banyo ya da vitamin takviyesi, çözüm yolları arasında gösterilebilir.

Kökeni

Babasının tekir, annesinin ise siyam kedisi olduğu düşünülen American Bobtail tarzı kedilerin, farklı kedi ırklarının karışımı olduğu ifade edilebilir. Günümüzde yukarıda özellikleri belirtilen kedi türlerine çok fazla rastlanamıyor olsa da soyu korunmaya çalışılmaktadır.